Data publikacji: 07 listopada 2019
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Volvo Cars użyje technologii blockchain do śledzenia źródeł pochodzenia kobaltu używanego do produkcji baterii aut elektrycznych
7 listopada 2019
Volvo Cars użyje technologii blockchain do śledzenia źródeł pochodzenia kobaltu używanego do produkcji baterii aut elektrycznych
Volvo Cars to pierwszy producent aut, który sięgnie po technologie blockchain, by identyfikować skąd pochodzi kobalt wykorzystywany do produkcji akumulatorów aut elektrycznych. To oświadczenie zbiega się z premierą pierwszego elektrycznego modelu Volvo XC40 Recharge.
Identyfikowanie źródeł pochodzenia surowców wykorzystywanych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych, takich jak kobalt, jest jednym z głównych wyzwań dla producentów samochodów dbających o zrównoważony rozwój. Volvo Cars dokłada wszelkich starań, aby klienci zelektryfikowanych modeli tej marki mieli pewność, że surowce wykorzystane do budowy akumulatorów zostały pozyskane w sposób etyczny i odpowiedzialny.
Technologia Blockchain, czyli jawny, rozproszony łańcuch danych, znacznie zwiększa przejrzystość dostaw surowca, ponieważ informacji o pochodzeniu określonego materiału nie da się tak zmienić, by nie zostało to zauważone.
Volvo Cars zawarło porozumienie ze swoimi dwoma globalnymi dostawcami akumulatorów, CATL z Chin i LG Chem z Korei Południowej oraz wiodącymi światowymi firmami technologii blockchain, aby wprowadzić pełną identyfikację pochodzenia kobaltu. Ten projekt ruszy jeszcze w tym roku.
Firmy Circulor i Oracle dosarczą technologię blockchain do śledzenia łańcucha dostaw firmie CATL. Już są po udanym programie pilotażowym przeprowadzonym latem bieżącego roku. W firmie LG Chem sieć analogiczne rozwiązanie do śledzenia źródeł surowców wdrożą specjaliści RCS Global i IBM.
Zawsze byliśmy zaangażowani w etyczny łańcuch dostaw naszych surowców – powiedziała Martina Buchhauser, szefowa zakupów w Volvo Cars. Dzięki technologii blockchain możemy zrobić kolejny krok w kierunku zapewnienia pełnej identyfikacji surowców w naszym łańcuchu dostaw i minimalizacji wszelkich powiązanych zagrożeń, w ścisłej współpracy z naszymi dostawcami.
Blockchain to cyfrowa rozproszona baza danych zawierająca listę rekordów powiązanych ze sobą za pomocą algorytmu kryptografii. W ramach łańcuchów dostaw technologia tworzy zapisy transakcji, których nie można zmienić, a jednocześnie narzuca wspólny zestaw reguł dotyczących rejestrowania tych danych. Umożliwia to uczestnikom niezależną weryfikację i audyt transakcji.
W tym konkretnym przypadku dane rejestrowane i przechowywane w technologii blockchain obejmują pochodzenie kobaltu, jego wagę i masę. Archiwizowane i jawne są także informacje potwierdzające, że jego dostawcy działają zgodnie z wytycznymi OECD dotyczącymi łańcucha dostaw *. Takie podejście pomaga budować zaufanie między uczestnikami w łańcuchu dostaw.
Volvo Cars wprowadziło w zeszłym miesiącu XC40 Recharge, pierwszy z całej serii w pełni elektrycznych samochodów z gamy Recharge. Firma zakłada, że do 2025 r. połowę jej globalnej sprzedaży będą stanowić „elektryki”, a drugą połowę – hybrydy.
W ubiegłym miesiącu Volvo Cars wprowadziło również ambitny plan klimatyczny, który obejmuje radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 40 % na każdy pojazd do 2025 r. Firma zadeklarowała także zaangażowanie w etyczne prowadzenie działalności w całym łańcuchu działalności i łańcucha dostaw.
CATL i LG Chem to renomowani producenci akumulatorów, posiadający zarówno długą, jak i udaną historię dostarczania akumulatorów litowo-jonowych najważniejszym podmiotom światowego przemysłu motoryzacyjnego. Spełniają surowe wytyczne Volvo Cars w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw, redukcji emisji dwutlenku węgla.
Umowy między Volvo Cars, CATL i LG Chem obejmują dostawy akumulatorów w nadchodzącym dziesięcioleciu do modeli Volvo nowej generacji, w tym XC40 Recharge, a także do aut marki Polestar.
• Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawia szczegółowe zalecenia, aby pomóc firmom w przestrzeganiu praw człowieka i unikaniu konfliktów poprzez podejmowanie decyzji i praktyk dotyczących zakupu minerałów. Wytyczne OECD dotyczące należytej staranności dotyczące odpowiedzialnych łańcuchów dostaw minerałów z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka mają zasięg globalny i mają zastosowanie do wszystkich łańcuchów dostaw minerałów.
Grupa Volvo Cars w 2018 roku
W roku obrotowym 2018 firma Volvo Car Group odnotowała zysk operacyjny w wysokości 14, 19 mld SEK (14, 06 mld SEK w 2017 r.) Przychody w tym okresie wyniosły 252,6 mld SEK (208.6 mld SEK). W całym roku 2018 globalna sprzedaż osiągnęła rekordową liczbę 642 253 aut (2017: 571 577), co stanowi wzrost o 12,4% w porównaniu z rokiem 2017. Te wyniki to owoc całościowej transformacji firmy Volvo Cars dokonanej w ciągu ostatnich lat. Efekty tych zmian otwierają firmie perspektywę kolejnych wzrostów.
O Volvo Car Group
Początki firmy Volvo Cars sięgają 1927 roku. Dziś jest jedną z najbardziej znanych i szanowanych marek samochodów segmentu premium na świecie ze sprzedażą 642 253 aut w 2018 roku realizowaną w niemal stu krajach. Od 2010 r. Volvo Cars jest własnością Zhejiang Geely Holding of China.
W 2018 r. firma Volvo Cars zatrudniała około 43 000 pracowników pełnoetatowych. Siedziba główna Volvo Cars, dział badawczo-rozwojowy, marketing i administracja znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne samochodów firmy znajdują się w Gothenburgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Południowej Karolinie (USA), Chengdu i Daqing (Chiny), natomiast silniki są produkowane w Skövde (Szwecja) i Zhangjiakou (Chiny), a elementy nadwozia w Olofström (Szwecja).
Firma Volvo Cars w ramach idei Freedom to move dąży do zapewnienia klientom swobody przemieszczania się z bezpieczny, wygodny i spersonalizowany sposób, przy jak najmniejszym obciążeniu środowiska naturalnego. W ramach tego celu firma wyznaczyła sobie określone cele biznesowe. W połowie następnej dekady połowę światowej sprzedaży Volvo Cars mają stanowić samochody w pełni elektryczne. Także połowa aut do tego czasu ma być oferowana klientom w ramach abonamentu, a jedna trzecia aut ma być wyposażona w funkcję jazdy autonomicznej.
O firmie Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL)
Firma CATL jest światowym liderem projektowania i produkcji akumulatorów litowo-jonowych do zasilania i magazynowania energii. Firma ta zajmuje się badaniami i rozwojem, produkcją i sprzedażą systemów akumulatorowych do pojazdów elektrycznych i systemów magazynowania energii . W 2018 r. pojemność wszystkich sprzedanych przez nią akumulatorów i innych systemów magazynowania energii osiągnęła poziom 21,31 GWh. Tym samym jest ona światowym liderem w tym zakresie. (według danych SNE Research).
CATL z siedzibą w Ningde w Chinach zatrudnia 24 000 osób na całym świecie. Ma swoje filie w Pekinie, Liyang (prowincja Jiangsu), Szanghaju i Xining (prowincja Qinghai), a także w Monachium (Niemcy), Paryżu (Francja), Jokohamie ( Japonia), Detroit (USA) i Vancouver (Kanada). Firma jest właścicielem i operatorem zakładów produkcji baterii w prowincjach Fujian, Jiangsu i Qinghai. Buduje także swój pierwszy europejski zakład w Erfurcie w Niemczech. W czerwcu 2018 roku firma weszła na giełdę w Shenzhen z kodem akcji 300750.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.catlbattery.com
O firmie LG Chem
LG Chem, Ltd. to największa firma chemiczna w Korei działająca w branży petrochemicznej, obszarze zaawansowanych materiałów i rozwiązań energetycznych. Firma została założona w 1947 roku i obecnie zatrudnia ponad 34 000 pracowników na całym świecie. Przemysł chemiczny wytwarza szeroką gamę produktów, od produktów petrochemicznych po tworzywa sztuczne. Działalność chemiczna dotyczy także zaawansowanych technologicznie obszarów, takich jak materiały elektroniczne i akumulatory litowo-jonowe.
Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu firma LG Chem stała się jednym z najważniejszych na świecie producentów akumulatorów litowo-jonowych. Firma jest głównym globalnym dostawcą baterii litowych dla przemysłu telefonii komórkowej i pojazdów hybrydowych, elektrycznych oraz systemów magazynowania energii (ESS).
Więcej informacji na temat LG Chem można znaleźć na stronie: http://www.lgchem.com/global/main
O RCS Global Group
RCS Global Group, założona w 2008 roku, jest światowym liderem w zakresie odpowiedzialnego audytu i doradztwa w zakresie pozyskiwania zasobów. Wdrażając rozwiązania oparte na technologii, RCS Global umożliwia przemysłowi stosowanie odpowiedzialnych praktyk biznesowych i ciągłe doskonalenie na każdym poziomie łańcucha dostaw zasobów naturalnych, ze specjalizacją w surowcach wysokiego ryzyka i metalach wykorzystywanych do produkcji akumulatorów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.rcsglobal.com
Informacje o Responsible Sourcing Blockchain Network (RSBN)
Zbudowana na platformie IBM Blockchain, wpierana przez RCS Global Group i obsługiwana przez Hyperledger Fabric Linux Foundation, platforma blockchain RSBN została zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu w różnych branżach. Korzystają z niej m.in. Ford, Volkswagen Group, Volvo Cars, LG Chem, Huayou Cobalt i inni. Zapewniając pełną identyfikację i weryfikację surowców i związanych z nimi odpowiedzialnych praktyk, to narzędzie umożliwia śledzenie źródeł surowców na całym etapie zaopatrzenia: od kopalni, aż do sprzedaży klientowi końcowemu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: IBM lub RCS Global: https://www.rcsglobal.com/blockchain-traceability/
O Circulor
Circulor to firma technologiczna założona w 2017 roku, wykorzystująca technologię blockchain, sztuczną inteligencję i inne technologie do śledzenia towarów w łańcuchach dostaw, aby umożliwić odpowiedzialne pozyskiwanie surowców i weryfikację recyklingu.
Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: www.circulor.com
O Oracle
Oracle Cloud oferuje szeroką gamę programów i aplikacji do sprzedaży, usług, marketingu, zasobów ludzkich, finansów, łańcucha dostaw i produkcji, a także wysoce zautomatyzowaną i bezpieczną infrastrukturę 2. generacji z autonomiczną bazą danych Oracle. Więcej informacji o Oracle (NYSE: ORCL), znajduje się na stronie: www.oracle.com
Multimedia (4)
Volvo Cars użyje technologii blockchain do śledzenia źródeł pochodzenia kobaltu używanego do produkcji baterii aut elektrycznych
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: