Data publikacji: 07.01.2004
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Volvo Car Corporation prezentuje nowatorskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa jazdy
7.01.2004
Volvo Car Corporation prezentuje nowatorskie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa jazdy
Kurtyny powietrzne do modeli z nadwoziem typu kabriolet. Znowu pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.
Adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości z monitorowaniem odległości.
System ostrzegawczy ze wspomaganiem hamowaniem w razie ryzyka zderzenia.
Volvo Car Corporation prezentuje cztery nowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa jazdy przy czym dwa z nich jako pierwsza firma na świecie które umacniają pozycję marki jako lidera w tej dziedzinie. Te nowinki techniczne mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa samochodów marki Volvo, zarówno czynnego, jak i biernego.
Kurtyny powietrzne do modeli z nadwoziem typu kabriolet
Wprowadzone przez Volvo w roku 1998 kurtyny powietrzne chronią głowy jadących w razie zderzenia bocznego lub przewrócenia samochodu. Opracowane zostały z przeznaczeniem do nadwozi typu sedan i kombi oraz do modeli terenowych i stanowią ich wyposażenie standardowe.
Kurtyny powietrzne ukryte są wewnątrz krawędzi dachu, skąd rozwijają się pomiędzy szybami bocznymi a głowami jadących. Taka lokalizacji wyklucza możliwość ich zastosowania w kabrioletach, ponieważ nie posiadają one stałego dachu.
Problem ten został rozwiązany przez obrócenie kurtyn do góry nogami i w takiej pozycji zamontowanie ich wewnątrz drzwi. Przy zderzeniu bocznym odpalona kurtyna jest wypychana do góry. Podobnie jak w przypadku kurtyn montowanych w dachu, i w tym przypadku trwa to ułamek sekundy. Kurtyna płynnie i z maksymalną skutecznością rozwija się pomiędzy szybą boczną a głową jadącego.
Kurtyny powietrzne montowane w drzwiach mają sztywniejszą strukturę, co pomaga utrzymać je w pozycji pionowej. Zwiększenie sztywności uzyskano dzięki zastosowaniu pionowego układu rzędów oczek, które są nieco przesunięte względem siebie.
Działanie ochronne kurtyny powietrznej jest równie skutecznie przy opuszczonej lub stłuczonej szybie bocznej. W celu uzyskania ochrony także w przypadku przewrócenia samochodu, opróżnianie kurtyn powietrznych jest spowolnione.
Adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości – ACC
Dotychczas stosowane układy automatycznej kontroli prędkości pozwalały kierowcy odprężyć się i zrelaksować w dogodnych warunkach na autostradzie. Jednak natężenie ruchu drogowego nie zawsze pozwala na korzystanie z tej możliwości.
W celu poprawienia komfortu jazdy także w warunkach zmiennego natężenia ruchu, gdy na autostradzie miejscami ruch samochodów ulega zagęszczeniu, firma Volvo Cars opracowała adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości. Układ ten nieustannie monitoruje odległość od poprzedzającego pojazdu i samoczynnie dostosowuje prędkość jazdy, utrzymując bezpieczny odstęp.
Kierowca uruchamia układ przez wprowadzenie żądanej maksymalnej prędkości jazdy i minimalnego odstępu czasowego, niezbędnego na pokonanie odległości dzielącej samochód od pojazdu przed nim. Odstęp czasowy można regulować w zakresie od jednej do trzech sekund. Dwie sekundy, na przykład, przy prędkości 100 km/h odpowiada odległości około 56 metrów. Odległość ta zmienia się wraz z prędkością i dla 70 km/h wynosi około 39 metrów. Układ uwzględnia także samochody wyprzedzające, które pojawiają się na zajmowanym pasie ruchu wyłamując się z rzędu pojazdów. W wersji z automatyczną skrzynią biegów adaptacyjny układ automatycznej kontroli prędkości utrzymuje tempo jazdy w zmiennych warunkach drogowych aż do całkowitego zatrzymania samochodu.
Zastosowane rozwiązania techniczne: Zamontowany z przodu samochodu czujnik radarowy stale kontroluje odległość od pojazdu znajdującego się z przodu.
Układ utrzymuje stały odstęp czasowy od poprzedzającego pojazdu, nieustannie regulując moc chwilową silnika i w razie potrzeby uruchamiając hamulce.
Podstawowym zadaniem układu jest umożliwienie kierowcy zrelaksowania się podczas jazdy. Przyhamowanie następuje tylko w ograniczonym stopniu, aby uniknąć ryzyka gwałtownego zmniejszenia się zapasu odległości.
System ostrzegawczy ze wspomaganiem hamowaniem w razie ryzyka zderzenia
Najechania na tył poprzedzającego pojazdu i stłuczki z innymi samochodami stojącym w korku to powszechne zjawisko na dzisiejszych drogach. Większość tego typu zdarzeń wynika na skutek chwilowego odwrócenia uwagi od sytuacji na drodze i zbyt pónego zareagowania. Firma Volvo Cars opracowała obecnie nowoczesny system wspomagany dodatkowymi funkcjami, który pomaga uniknąć ryzyka tego typu wypadków lub zminimalizować ich skutki, gdy do takiej kolizji jednak dojdzie.
System działa w zróżnicowany sposób, w zależności od przebiegu zdarzeń:
Gdy samochód zbliża się do przeszkody nieruchomej lub ruchomej i kierowca nie reaguje, zapala się lampka ostrzegawcza, która odbija się również w przedniej szybie. Równocześnie zostaje włączony ostrzegawczy sygnał akustyczny. W niektórych sytuacjach to wystarcza, żeby kierowca odpowiednio zareagował i uniknął zagrożenia. System kontroluje także siłę, z jaką został naciśnięty pedał hamulca. Jeżeli siła ta jest niewystarczająca do odpowiednio szybkiego wyhamowania samochodu, system wkracza do akcji, zwiększając ciśnienie w układzie hamulcowym. Takie wspomaganie hamowaniem pozwala uniknąć zderzenia, gdy prędkość samochodu jest zbyt duża. Jednak jeśli kierowca nie zareaguje w ogóle, uruchamiana jest funkcja automatycznego hamowania z dodatkowym zwiększaniem ciśnienia w układzie hamulcowym, doprowadzając do zatrzymania samochodu. System nie gwarantuje uniknięcia kolizji, jednak dzięki zmniejszeniu prędkości przed zderzeniem pozwala zmniejszyć ryzyko poważnych skutków wypadku. Z czysto technicznego punktu widzenia system można tak zaprogramować, by uruchamiał hamulce wcześniej i z większą siłą, co zwiększa szanse całkowitego uniknięcia kolizji. Jednak może to być niepożądane w sytuacjach, w których kierowca jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Ponadto prowadziłoby to do niepotrzebnego hamowania w warunkach dużego zagęszczenia ruchu drogowego.
Zastosowane rozwiązania techniczne: Zamontowany z przodu nadwozia czujnik radarowy stale kontroluje fragment drogi przed samochodem. Jeżeli odległość od pojazdu znajdującego się z przodu znacznie zmaleje, pojawia się optyczny i dwiękowy sygnał ostrzegawczy. Sygnał optyczny jest widoczny w przedniej szybie w postaci rzędu diodowych świateł hamowania.
W przypadku konieczności użycia hamulców wykorzystywana jest standardowa funkcja wspomagania hamowania awaryjnego (Emergency Brake Assistance EBA), jednak jej uruchomienie następuje wcześniej niż normalnie.
Całkowicie automatyczne hamowanie uruchamiane jest bez konieczności naciskania pedału hamulca. Na potrzeby tej funkcji czujnik radarowy zastąpiony został skierowaną do przodu kamerą, umieszczoną w przedniej ścianie wewnętrznego lusterka wstecznego. Kamera obejmuje swym zasięgiem szerszy obszar niż czujnik oraz ułatwia rozpoznawanie rodzajów przeszkód.
Stopniowe wdrażanie
Uważamy te zaawansowane technicznie systemy za żywotne elementy naszej aktualnej strategii utrzymania pozycji lidera w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy. mówi Lex Kerssemakers, wiceprezydent Volvo Cars ds. marketingu globalnego i szef zespołu planowania produktów.
To, co pokazujemy teraz, będzie stopniowo wprowadzane w naszych samochodach. Spodziewamy się, że BLIS wejdzie do produkcji w roku 2004 (pojawi się w okresie roku modelowego 2005). Kurtyny powietrzne montowane w drzwiach zostaną wprowadzone w nowej generacji modeli typu kabriolet. Co do pozostałych rozwiązań, nie zostały jeszcze podjęte decyzje, w którym modelu Volvo będą zastosowane po raz pierwszy.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: