Data publikacji: 22.09.2005
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Volvo Car Corporation: korzystamy z natury w rozwoju zrównoważonej mobilności
22.09.2005
Volvo Car Corporation: korzystamy z natury w rozwoju zrównoważonej mobilności
Jeżeli innowacyjnym konstruktorom Volvo Cars uda się znaleć odpowiedni sposób, kiedyś w przyszłości wsiądziemy do modelu Volvo, którego wnętrze będzie dosłownie zapożyczone od natury, a obejmie to materiały obiciowe, dywaniki podłogowe i inne materiały wykonane z odnawialnych i zrównoważonych zasobów jak konopie, juta, rzepak i soja.
W ramach wizjonerskiej mapy drogowej prowadzącej do zrównoważenia przyszłej mobilności ludzi do roku 2020 i póniej myślenie środowiskowe Volvo Cars posuwa się znacznie dalej niż badanie nowych technologii w celu zastąpienia tradycyjnych silników spalinowych rozwiązaniami hybrydowymi i paliwami alternatywnymi. Zespoły ds. badań i konstrukcji Volvo Cars biorą także udział w tworzeniu wizji, w której do 2020 roku tekstylia i materiały w coraz większym stopniu będą wykorzystywały naturalne produkty odnawialne.
Wchodzimy na ścieżkę zielonej rewolucji samochodu i podejmujemy działania w kierunku osiągnięcia sytuacji, w której kierowcy i pasażerowie samochodów Volvo siedzieć będą we wnętrzu pojazdu, którego twarde komponenty, jak deska rozdzielcza czy sufit wykonane będą z lnu i celulozy, a nie z polimerów powstających na bazie ropy naftowej, zaś fotele wykorzystywać będą włókna naturalne i produkowane z użyciem soi wypełnienia piankowe – mówi Katarina Sundqvist z działu badań i rozwoju departamentu technicznego Volvo Cars.
Produkty biologiczne mają ogromny sens
Wykorzystanie produktów pochodzenia biologicznego w samochodach Volvo w miejsce komponentów produkowanych na bazie ropy naftowej ma dużo sensu ze względów ekologicznych i ekonomicznych – mówi Sundqvist. Wykorzystanie produktów pochodzenia biologicznego ograniczy potrzeby transportowe, gdyż wiele materiałów wytwarzanych jest lokalnie. Produkty pochodzenia biologicznego są także proste w produkcji, przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów rolniczych i zwiększenia ilości materiałów biodegradowalnych i zdatnych do ponownego wykorzystania.
Po dwóch latach prac rozwojowych Volvo Cars rozpoczęło pilotażową produkcję wykonanej z lnu półki bagażnika, biodegradowalnej w 100%, która zastąpi tradycyjną poliestrową. Łatwa do połamania i skompostowania płyta celulozowa ma również lepsze właściwości redukujące hałas. Specjaliści Volvo Cars twierdzą, że materiały naturalne wykorzystywane w produkcji półki można także zastosować do wytwarzania twardych paneli, jak np. konsoli środkowej czy osłon słupków.
Włókna naturalne takie jak sizal, konopie, juta i len są nie tylko odnawialnym, zrównoważonym zasobem, ale także przyczyniają się do zmiejszenia wagi pojazdu i kosztu materiałów – mówi Anders Högström z działu strategii wnętrza i klimatu Volvo Cars Wymiana włókna szklanego na charakteryzujące się mniejszą gęstością włókno naturalne może przyczynić się do zmniejszenia masy materiałów użytych w całym samochodzie nawet o 30 procent co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższy poziom emisji spalin!
Korzyści wymiany włókna szklanego na włókna naturalne
Wizja samochodu Volvo Cars na rok 2020 zakłada także wymianę włókna szklanego na włókna naturalne w tworzywach sztucznych i żywicach.
Oprócz zmniejszenia wagi, korzyści ze stosowania włókien naturalnych obejmują lepszą charakterystykę tłumienia, mniejsze ścieranie i wyższy stopień odzyskiwania materiałów wtórnych – dodaje Anders Högström. Termoutwardzalne materiały wykorzystujące włókna naturalne ograniczają uzależnienie od ropy naftowej i zapewniają korzyści finansowe oraz lepsze parametry. Zastosowanie materiałów biologicznych opracowanych przez Volvo Cars oznacza także większe bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku kolizji bocznych włókna naturalne bardzo wydajnie pochłaniają energię i nie pękają.
W chwili obecnej około 85 procent masy samochodów Volvo podlega odzyskowi, z czego 26 procent to tworzywa sztuczne i inne materiały niemetalowe. Volvo już teraz wykorzystuje odnawialne materiały w niemal 100 opartych na produktach roślinnych komponentach, głównie w blokach lub matach pochłaniających, wykonanych z włókien bawełnianych. Niektóre panele drzwiowe i okładziny zagłówków są także wykonane z materiałów odnawialnych, a w Volvo Cars panuje przekonanie, że przejście na stosowanie jeszcze większej ilości materiałów produkowanych w oparciu o bioprodukty może przyczynić się do zmniejszenia globalnego zużycia ropy naftowej do produkcji tworzyw sztucznych o około 550000 baryłek dziennie do 2020 roku.
Nasza wizja na rok 2020 sięga jednak jeszcze dalej. Jesteśmy dopiero na początku tej ekscytującej podróży, która sprawi, że Volvo Cars będzie jednym z absolutnych liderów środowiskowych wśród producentów samochodów luksusowych – mówi Lex Kerssemakers, Starszy Wiceprezes ds. marki, strategii biznesowej i strategii produktu w Volvo Cars.
Zaangażowani w czystość środowiska
Zgodnie z działaniami zmierzającymi do zapewnienia czystości środowiska, w Volvo Cars panuje przekonanie, że przejście na wykorzystanie biopolimerów, które ulegają kompostowaniu, ograniczy wykorzystanie skończonych ródeł energii oraz ilość wytwarzanych odpadów. Podkreślając chęć zdobycia przez Volvo Cars uznania za wkład w kwestie ekologiczne oraz za uwagę poświęcaną bezpieczeństwu, Kerssemakers dodaje: Naszym celem jest oczyszczenie śladów działalności człowieka w środowisku naturalnym oraz poszerzenie możliwości korzystania przez indywidualnych użytkowników ze zrównoważonej mobilności.
Choć większość badań prowadzonych przez Volvo Cars ma charakter wewnętrzny, firma nawiązała ścisłą współpracę z Ford Motor Company oraz z dostawcami zewnętrznymi i instytucjami technicznymi jak Instytut Techniki Chalmers w Geteborgu. Podjęte i zakończone powodzeniem wyzwania obejmują zapewnienie, że produkty naturalne mogą wytrzymać wysokie temperatury i oraz wilgoć.
Strategia zakłada postawienie dobra człowieka i środowiska na pierwszym miejscu
Dzięki wizji 2020 Volvo Cars bada przyszłość bardziej przyjazną dla środowiska, gdzie priorytetem dla rozwiązań bezpiecznej, atrakcyjnej i ekologicznie zrównoważonej mobilności będzie zdrowie i dobro człowieka oraz środowisko naturalne. Kerssemakers dodaje: Nasza wizja będzie częścią ogólnego rozwiązania najważniejszych wyzwań środowiskowych, związanych z przemysłem samochodowym zmian klimatu, jakości powietrza, zależności od ropy naftowej i zagęszczenia ruchu drogowego.
Mając świadomość tego, że osiągnięcie zrównoważonej mobilności nie jest możliwe na drodze wyłącznych starań Volvo, Volvo Cars koncentruje się na obszarach, na których może zaoferować największy wkład wydajności energetycznej, zdrowiu i mobilności osobistej. Dlatego Volvo Cars wprowadza w życie obowiązującą w całej firmie strategię zrównoważonej mobilności, mającą na celu zarządzanie procesami biznesowymi, projektami i rozwojem produktu zgodnie z założeniami zrównoważonej polityki.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: