Volvo

Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo

Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo
Data publikacji: 24.10.2013 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo 24.10.2013 Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo Volvo

Data publikacji: 24.10.2013
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo

24.10.2013
Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo

Volvo Car Group to jeden z uczestników programu badawczego dotyczącego możliwości bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych z wykorzystaniem zjawiska indukcji elektrycznej. Rezultaty eksperymentów z przesyłaniem energii przez pole elektromagnetyczne są bardzo obiecujące.

Ładowanie indukcyjne ma przed sobą przyszłość. Technologia bezprzewodowa jest wydajna i bardzo wygodna. Jak pokazały badania – także bezpieczna- powiedział Lennart Stegland, wiceprezes Electric Propulsion System w Volvo Car Group. Nie ma jeszcze jednolitego standardu takiego ładowania. Będziemy kontynuować własne badania w tym zakresie, w ramach prac nad samochodami hybrydowymi i elektrycznymi – dodał Stegland.

Ładowanie bezprzewodowe

Indukcja elektryczna zamiast klasycznego przewodu wykorzystuje do przesyłu energii pole elektromagnetyczne. Cewka indukcyjna w stacji ładowania wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne. Podobna cewka w urządzeniu mobilnym pobiera energię z tego pola i zamienia z powrotem w prąd elektryczny gromadzony w akumulatorze. Technologia od dawna jest z powodzeniem stosowana w drobnym sprzęcie AGD, jak np. elektryczne szczoteczki do zębów, ale nie jest jeszcze wykorzystywana do „tankowania” samochodów elektrycznych.

Podczas ładowania indukcyjnego wystarczy po prostu zatrzymać auto w wyznaczonym miejscu, a napełnianie baterii rozpocznie się automatycznie. Wierzymy, że prostota tej czynności będzie jednym z czynników, który przekona klientów do aut elektrycznych – dodał Lennart Stegland.

Badania we Flandrii

Doświadczenia przeprowadzono w ośrodku badawczym Flander’s Drive w Belgii, z wykorzystaniem samochodów osobowych i autobusów. W skład konsorcjum badawczego, oprócz Volvo, weszła firma Bombardier Transportation oraz producent naczep i autobusów Van Hool. Projekt częściowo sfinansował rząd flamandzki. Do Volvo należało dostarczenie samochodu – modelu C30 Electric, o mocy 89 kW (120 KM).

Testy wykazały, że baterie Volvo C30 Electric można naładować do pełna w 2,5 godziny – bez użycia kabla zasilającego. Jednocześnie prowadziliśmy testy tradycyjnego procesu ładowania wraz z firmą Inverto, która także była partnerem projektu – powiedział Lennart Stegland.

A to już wiesz?  Przełomowy system Volvo Cars ostrzegający zmęczonych lub rozproszonych kierowców

Volvo Cars koncentruje się na konstrukcjach elektrycznych

Częścią “elektrycznej” strategii Volvo jest udane wprowadzenie na rynek hybrydowego modelu Volvo V60 Plug-in Hybrid, który w 2012 roku wszedł do produkcji seryjnej. Sprzedaż auta szybko rośnie.

Firma rozpoczęła także strategiczną współpracę z koncernem Siemens. Dotyczy ona technologii napędu elektrycznego, oprzyrządowania i technologii ładowania baterii oraz zastosowania tych instalacji w samochodach elektrycznych.

 

Multimedia (6)
Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Udane eksperymenty z bezprzewodowym ładowaniem samochodów elektrycznych Volvo

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy