budownictwo Elektromobilność Wydarzenia

Targi Elektrotechnika 2020 za nami

Już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii, a także rozwiązań z branży elektromobilności trwał przez 3 dni. Wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, w tym odwiedzający z zagranicy m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji czy

Data publikacji: 25.02.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Targi Elektrotechnika 2020 za nami Kategoria: wydarzenia, budownictwo/nieruchomości

Już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii, a także rozwiązań z branży elektromobilności trwał przez 3 dni. Wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, w tym odwiedzający z zagranicy m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji czy Turcji,

Już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii, a także rozwiązań z branży elektromobilności trwał przez 3 dni. Wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, w tym odwiedzający z zagranicy m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji czy Turcji, krajów Bliskiego Wschodu oraz państw środkowej Afryki. W specjalistycznych szkoleniach wzięło udział prawie 1350 architektów, projektantów, inspektorów nadzoru, instalatorów, samorządowców, inwestorów,  deweloperów oraz także kilkaset osób pracujących w spółkach energetycznych i firmach wykonawczych, w zakładach przemysłowych oraz usługowych. Przestrzeń targową uzupełniały specjalne Strefy: Elektromobliności, OZE, Automatyki Budynkowej, Oświetlenia Terenów Publicznych oraz Teletechniki w ramach, których odwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami rozwiązań oferowanymi przez  wystawców.

OZE na Targach Elektrotechnika

W ciągu ostatniej dekady Polska zrobiła ogromny postęp na drodze do bardziej zielonej energetyki. Jak podaje Forbes na podstawie analiz International Renewable Energy Agency, przez ostatnie 10 lat rośliśmy kilkukrotnie szybciej niż reszta Europy czy świata. Ten pościg przerwany został dwa lata temu, głównie w energetyce wiatrowej. Teraz cała nadzieja na wzrost w fotowoltaice. Podczas tegorocznej edycji Targów Elektrotechnika wystawcy, tacy jak: XDISC, Voolt, Grodno czy Jean Mueller prezentowali rozwiązania dla instalacji fotowoltaicznych: panele fotowoltaiczne, układy zabezpieczeń i sterowania oraz systemy zarządzania i magazynowania energii, a także oprogramowanie do projektowania instalacji czy monitorowania jej działania. Równolegle odbywały się cykle szkoleniowe i konferencje dla projektantów i inwestorów, poświęcone tej tematyce m.in. dwie sesje warsztatów BIM z zakresu OZE.

1 / 8

Droga do Elektromobilności

Obserwując światowe statystyki tempa wzrostu pojazdów elektrycznych i biorąc pod uwagę unijne wymogi dotyczące poprawy jakości powietrza można wnioskować, że Polskę czeka epoka nisko i zeroemisyjnego transportu. Miniony rok upłynął pod hasłem elektryczności na drogach. Jak wynika z licznika elektromobilności uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w 2019 roku po Polsce poruszało się ponad 4 tys. pojazdów elektrycznych, które mogły korzystać z ponad 640 stacji ładowania.[1] Biorąc pod uwagę te perspektywy, a także Program Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Targi Elektrotechnika przygotowały ponownie specjalną Strefę oraz szkolenia poświęcone tym zagadnieniom. Specjaliści rozmawiali m.in. o stacjach ładowania zintegrowanymi ze słupami oświetleniowymi, samochodach elektrycznych czy budynkach mieszkalnych wyposażonych w ładowarki. Na terenie targowym firmy prezentowały różne rozwiązania stacji do ładowania pojazdów, układy napędowe, zaprezentowano również elektryczne BMW.

A to już wiesz?  3M Partnerem Auto Forum & Business Day

Automatyka Budynkowa

Kolejną strefą, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem była przestrzeń związana z zagadnieniem automatyki budynkowej, w której można było spotkać inteligentne systemy i rozwiązania do obiektów przemysłowych, biur, hoteli, restauracji, a także mieszkań i domów. W tej strefie swoje produkty prezentowała m.in. firma Promar, która w swojej ofercie posiada system monitoringu pozwalający na optymalizację zużycia energii w różnych rodzajach budynków i współpracuje z urządzeniami pomiarowymi i automatyki dowolnego producenta. Natomiast firma F&F pokazała ofertę elektronicznych urządzeń sterujących dla automatyki domowej i przemysłowej.

– Jeszcze niedawno stosowanie systemów automatyki budynkowej oraz nowoczesnej technologii tak, aby usprawniały działanie instalacji znajdujących się w budynkach i  optymalizowały zużycie mediów nie było aż tak popularne na polskim rynku. Ostatnio można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie stosowaniem wszelkiego rodzaju „smart” rozwiązań, przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się one do znacznego zmniejszenia kosztów związanych z utrzymaniem budynków. W strefie Automatyki Budynkowej postawiliśmy na produkty m.in. takich marek, jak About-S czy 5senses, które prezentowały systemy automatyki budynkowej do budynków mieszkalnych, rozwiązania dla biur oraz obiektów usługowych i handlowych, a także systemy monitoringu pozwalające na optymalizację zużycia energii – komentuje Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego.

– Obniżenie kosztów funkcjonowania budynków i obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to dwa szkolenia organizowane przy współpracy z Fundacją Poszanowania Energii, które odbywały się w tym roku podczas Targów. Frekwencja pokazuje, że temat efektywności energetycznej cieszy się dużym zainteresowaniem i poziom świadomości o konieczności działań poprawiających standard energetyczny budynków jest wśród uczestników szkoleń z każdym rokiem jest coraz większy – dodaje Jerzy Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.

 Konkursy i wyróżnienia

W ramach Targów Elektrotechnika 2020 odbyło się również wręczenie nagród w konkursach na najlepsze produkty targowe. Specjaliści oceniali: funkcjonalność rozwiązań pod względem technicznym, innowacyjność, poziom parametrów eksploatacyjnych oraz estetykę wykonania. Nagrodę główną XVIII Targów Elektrotechnika oraz Nagrodę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyznano firmie Schneider Electric Polska za zabezpieczenie EASERGY P5. Marka 5 senses za Mirror TV otrzymała I Nagrodę oraz Nagrodę Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki. W trakcie uroczystości otwarcia Targów nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Osobowość Roku 2019.

A to już wiesz?  Poczta Polska buduje nową architekturę logistyczną. Nowoczesna maszyna paczkowa w Zabrzu oddana do użytku

–  W konkursie Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej na Osobowość Roku 2019 branży elektrotechnicznej, elektroenergetycznej, teletechnicznej i oświetleniowej w kategorii Nauka tytuł Osobowość Roku  przyznano dr.  Inż. Markowi Łobodzie, przewodniczącemu Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej SEP. Natomiast w kategorii Gospodarka tytuł przyznano ex aequo mgr. Zbigniewowi Błażejewskiemu, prezesowi firmy Jean Mueller Polska oraz mgr. inż.  Krzysztofowi Wieczorkowskiemu, prezesowi firmy SONEL. W trzeciej kategorii, Otoczenie Biznesu utytułowany został mgr inż. Marcin Ocioszyński, Dyrektorowi Biura Badawczego ds. Jakości Stowarzyszenia Elektryków Polskich,  za działania na rzecz podnoszenia świadomości znaczenia dobrowolnej certyfikacji i dobrej jakości wyrobów – komentuje Kamilla Walicka, organizator Targów.

 Budynek Mazowsza 2019 z najlepszą instalacją teletechniczną

W tym roku po raz pierwszy w ramach X Wystawy TELETECHNIKA 2020 został zorganizowany konkurs „Budynek Mazowsza Roku 2019 z najlepszą instalacją teletechniczną”, którego celem jest promowanie budynkowych rozwiązań teletechnicznych, wykonanych zgodnie z warunkami podanymi w Rozporządzeniu MTBiGM Dz. U. 1289 z dnia 22.11.2012 rozdział 8A Warunków Technicznych dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej wraz z późniejszymi zmianami.

– Pierwszą nagrodę przyznano firmie REM-BUDEX za wzorowo zaprojektowaną  i wykonaną w wysokim standardzie instalację teletechniczną. Natomiast Wspólnota Mieszkaniowa budynku ul. Dereniowa 60 w Warszawie za projekt i realizację instalacji teletechnicznej w budynku otrzymała nagrodę drugą. Trzecie miejsce zajęła Wspólnota Mieszkaniowa budynku Al. Krakowska 109 w Raszynie za inicjatywę i poprawne wykonanie instalacji teletechnicznej bez konieczności przeprowadzenia generalnego remontu – dodaje Marek Orłowski, organizator Targów.

 Strefa warsztatów „Poznaj swojego pracodawcę”

W trackie wydarzenia odbywały się również ćwiczenia warsztatowe z zakresu teletechniki organizowane w ramach Strefy – Wystawy TELETECHNIKA 2020. W warsztatach wzięło udział 170 uczniów z całej Polski, a każdy uczestnik, który zakończył cykl szkoleń otrzymał specjalny dyplom. W wydzielonym obszarze zainstalowano interaktywne stanowisko pokazowo-ćwiczeniowe dedykowane uczniom szkół technicznych. Dzięki temu młodzi ludzie mieli możliwość opanowania umiejętności z zakresu nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych, a także zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi sieci światłowodowych, instalacji anten telewizji naziemnej i satelitarnej, zasadami budowy i projektowania multiswitchowych systemów dystrybucji sygnałów TV-SAT.

A to już wiesz?  Volvo celebruje 60-lecie obecności w USA w sercu Hollywood

Wielki Finał Ligii Specjalistów 2.0

Drugiego dnia targowego, na wystawie sponsora konkursu Schrack Technik Polska, odbył się ciąg dalszy zaciętej rywalizacji, a także wyłonienie zwycięzcy Ligii Specjalistów. Przez kilka miesięcy 268 uczestników konkurowało w dwóch kategoriach: Profesjonalistów oraz Uczniów
i Studentów. W strefie przygotowano również szereg szkoleń i warsztatów, które cieszyły się ogromną popularnością.

– Na Targach Elektrotechnika byliśmy już po raz trzeci, ponieważ łączymy targi z naszą formułą spotkań firmowych, zapraszamy klientów, pokazujemy nasze nowości. W przestrzeni Schrack Polska można było spotkać wiele produktów – od aparatury modułowej zabezpieczającej, poprzez rozdzielnice do 4 000 amperów, wyłączniki, styczniki, systemy fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów i wiele innych. Na Targach Elektrotechnika mieliśmy sporą przestrzeń, do której zapraszaliśmy uczniów i studentów, aby mogli się zapoznać z rynkiem i produktami. Byliśmy również współorganizatorem Ligii Specjalistów, a na Targach odbywał się Wielki Finał Konkursu, który mieliśmy przyjemność prowadzić – Tomasz Racki, Schrack Polska.

Organizatorzy ogłosili termin 19.  edycji Targów Elektrotechnika, która odbędzie się 3-5 marca 2021 roku, w EXPO XXI w Warszawie.

 

[1] http://pspa.com.pl/uruchomiono-polski-licznik-elektromobilnosci [dostęp na dzień 23.12.2019r.] źródło: Biuro Prasowe Targi Światło i Elektrotechnika Załączniki: Targi Elektrotechnika 2020 za nami wydarzenia, budownictwo/nieruchomości - Już po raz 18. w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się międzynarodowe Targi Elektrotechnika. Pokaz innowacji z obszaru elektrotechniki, automatyki, teletechniki i nowych technologii, a także rozwiązań z branży elektromobilności trwał przez 3 dni. Wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, w tym odwiedzający z zagranicy m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Ukrainy, Rosji czy Turcji, Hashtagi: #wydarzenia #budownictwo/nieruchomości

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy