Data publikacji: 2017-04-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Światowy Dzień Ziemi: 10 sposobów na oszczędną jazdę samochodem
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Dziś Dzień Ziemi, czyli dobra okazja, żeby zastanowić się, jak zadbać o niższe zużycie paliwa naszego samochodu.
Dziś Dzień Ziemi, czyli dobra okazja, żeby zastanowić się, jak zadbać o niższe zużycie paliwa naszego samochodu. Tych kilka prostych sposobów sprawi, że pomożemy chronić środowisko, przyczynimy się do ograniczenia smogu w naszej okolicy i zaoszczędzimy trochę grosza.
Nie ciśnij zbyt mocno pedału gazu. Przyspieszaj delikatnie, staraj się utrzymywać stałą prędkość, obserwując zachowanie innych kierowców. Pamiętaj, że jazda z optymalną prędkością pozwoli Ci zaoszczędzić znaczne ilości paliwa w stosunku do zużycia przy maksymalnej prędkości Twojego auta. Staraj się hamować łagodnie, szczególnie jeśli Twój samochód ma system odzyskiwania energii z hamowania.
Regularnie wymieniaj olej. Zazwyczaj zmiana oleju jest potrzebna po 16 000 km lub co 12 miesięcy. Rozważ także systematyczne czyszczenie silnika. Jeśli jeździsz dieslem, pamiętaj o czyszczeniu lub wymianie filtra cząstek stałych.
Zapchany filtr powietrza zmniejsza dopływ tlenu do silnika, zwiększając zużycie paliwa, dlatego nie zapomnij o jego wymienianiu.
Dbaj o hamulce – zaniedbane mogą stawiać niepotrzebny opór podczas jazdy. Sprawdzaj sprawność układu hamulcowego co 8 000 km, a płyn hamulcowy wymieniaj co 48 000 km.
Pożegnaj się z oponami zimowymi. Dostosowanie opon do pory roku ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla zużycia paliwa. Właściwe opony pozwalają uzyskać optymalne opory toczenia i lepszą przyczepność.
Mniejsze koła powodują mniejsze opory podczas jazdy, dlatego wybór większych obręczy nie służy oszczędności. Wybierz koła rekomendowane przez producenta do Twojego modelu.
Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Obowiązkowy w nowych samochodach system monitorowania ciśnienia w oponach poinformuje Cię, że koła trzeba dopompować – nie zlekceważ tej kontrolki na desce rozdzielczej. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma takiego urządzenia, regularnie sprawdzaj, czy opony są prawidłowo napompowane.
Napompuj koła azotem. Azot podlega mniejszym wahaniom ciśnienia pod wpływem temperatury, a jeśli opona się rozszczelni, będzie wolniej uciekał niż powietrze. Koszt napełnienia opon azotem oraz ich późniejszego dopompowywania to zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie.
Ogranicz masę samochodu i opory powietrza. W przypadku samochodu sprawdza się zasada minimalizmu – nie woź w samochodzie niepotrzebnych rzeczy, które go obciążają, i demontuj od razu bagażnik dachowy, kiedy przestaje być potrzebny. Projektanci samochodów poświęcają wiele uwagi opracowaniu jak najbardziej aerodynamicznego nadwozia – szkoda marnować ich wysiłek.
Wybierz oszczędny samochód o niskiej emisji. Zwracaj także uwagę na skład spalin – silniki Diesla emitują znacznie więcej toksycznych substancji, takich jak cząstki stałe i tlenki azotu niż auta benzynowe i nieporównanie więcej niż hybrydy. Na rynku jest już kilkadziesiąt modeli hybrydowych z niemal wszystkich segmentów w bardzo różnych cenach. Ikona hybryd, Toyota Prius, zużywa tylko 3,3 l/100 paliwa i emituje 76 g/km, znacznie poniżej europejskiej normy 95 g/km, zaplanowanej na 2021 rok. Czy to ma znaczenie? Oczywiście! Na świecie jeździ już ponad 10 milionów hybryd, które przez 20 lat obecności na rynku pozwoliły zaoszczędzić 29 miliardów litrów benzyny i zapobiec emisji 77 milionów ton CO2.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja