Data publikacji: 2018-05-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Poznaj 7 sposobów na to, aby oszczędzić pieniądze i chronić środowisko
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Chcesz szybko i sprawnie dojechać do pracy, a jednocześnie zależy ci na bezpiecznym i ekologicznym użytkowaniu samochodu? A może chciałabyś się dowiedzieć, jak zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na modną sukienkę czy nowy kosmetyk?
Chcesz szybko i sprawnie dojechać do pracy, a jednocześnie zależy ci na bezpiecznym i ekologicznym użytkowaniu samochodu? A może chciałabyś się dowiedzieć, jak zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na modną sukienkę czy nowy kosmetyk? Bez względu na to, czy posiadasz kilkunastoletnie małe auto, czy nowego, szybkiego SUV-a, dzięki wprowadzeniu w życie kilku prostych zasad sprawisz, że jazda samochodem będzie bardziej przyjazna dla portfela i środowiska.
Przyjmuje się, że eco-driving pozwala zaoszczędzić nawet 25% paliwa[1], a tym samym wydawanych na nie pieniędzy. Na ekologiczną jazdę składa się kilka prostych i skutecznych zasad, które może stosować każdy kierowca. Shell, z okazji nadchodzących wielkimi krokami wakacji, przygotował kilka rad, jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie. Sprawdź sama, jakie to proste!
Po pierwsze: dbaj o rodzaj i jakość tankowanego paliwa
Zdaniem wielu kierowców najlepszym sposobem na oszczędną i ekologiczną jazdę samochodem jest wybór auta z instalacją LPG, ponieważ gaz jest o ponad połowę tańszy od zwykłego paliwa. Przy obecnych cenach benzyny i gazu, przeciętny użytkownik dróg może zaoszczędzić nawet 287 zł miesięcznie tankując LPG[2]. Oznacza to, że jeżeli instalacja gazowa kosztowała go 2,5 tys. złotych, jej koszty zwrócą się po ok. 9 miesiącach. Jazda na autogazie ma również niemały wpływ na środowisko, ponieważ jest to paliwo niskoemisyjne. Warto również wybierać LPG wysokiej jakości, np. paliwo Shell AutoGas, które jest poddawane procesowi filtracji w czasie tankowania, dzięki czemu zapewniona jest jego maksymalna czystość.
Po drugie: dbaj o swoje auto
Zużyty olej silnikowy czy filtry również mogą zwiększać spalanie. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto również sprawdzić ciśnienie w oponach i poziom oleju, zatankować paliwo oraz umyć szyby i światła. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy pracownika stacji paliw, który szybko i profesjonalnie przygotuje twoje auto do drogi, podczas gdy ty napijesz się smacznej kawy i odpoczniesz przed dalszą trasą.
Po trzecie: obserwuj sytuację na drodze
W miarę możliwość staraj się przewidzieć czynności innych uczestników ruchu drogowego, żeby nie wykonywać gwałtownych manewrów. Pamiętaj również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: koncentruj się na drodze, a podczas kierowania samochodem nie obsługuj żadnych urządzeń elektronicznych.
Po czwarte: prowadź płynnie
Podczas jazdy na trasie optymalna prędkość oscyluje w granicach 90–120 km/h. Pokonując wielokilometrowe odcinki z taką prędkością jesteśmy w stanie wiele zaoszczędzić. Jazda powyżej 120 km/h zwiększa zużycie paliwa nawet o 20%.[3]
Po piąte: hamuj silnikiem
Gdy jedziesz z dużą prędkością na wysokim biegu, a w oddali widzisz, że zapala się czerwone światło, najbardziej oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem jest zdjęcie nogi z gazu i stopniowa redukcja biegów. W momencie, kiedy puszczamy gaz, a mamy włączony bieg, układ wtryskowy przestaje podawać paliwo do silnika.
Redukcja biegów umożliwia również większą kontrolę nad pojazdem, a tym samym pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze.
Po szóste: usuń zbędny balast
Obciążenie wpływa na zużycie paliwa, dlatego niepotrzebne rzeczy warto usunąć przed wyruszeniem w trasę. Każdy zbędny kilogram przewożony w aucie może spowodować zwiększenie zużycia paliwa o ok. 7%[4]. Pamiętajmy więc o zdemontowaniu bagażnika dachowego lub stelaża do przewożenia rowerów, jeśli aktualnie ich nie używasz.
Po siódme: dziel się i oszczędzaj
Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, zaoferuj puste miejsce w swoim samochodzie innym. To doskonały pomysł na oszczędną jazdę, ponieważ koszty zakupu paliwa rozkładają się na większą liczbę osób. Dobrym pomysłem są również wspólne dojazdy do pracy. Co więcej, car sharing to obecnie bardzo modne zjawisko, więc będziesz trendy!
[1] Źródło: Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej, http://www.zeszyty.fem.put.poznan.pl/numery/ZN_OiZ_PP_60_01.pdf
[2] Wartość obliczona przy pomocy kalkulatora LPG gazeo.pl przy aktualnych średnich cenach paliwa (4,69/l PB oraz 2,03/l LPG), przy założeniu, że kierowca pokonuje średnio 2 tys. km miesięcznie, jego samochód spala 8 l benzyny na 100km oraz 9,2 l gazu na 100km. W obliczeniach uwzględniono również koszty benzyny używanej do uruchomienia auta, koszty serwisu instalacji oraz dodatkowe koszty przeglądów technicznych dwuletniego samochodu.
[3] Źródło: Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej, http://www.zeszyty.fem.put.poznan.pl/numery/ZN_OiZ_PP_60_01.pdf
[4] Jw.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja