budownictwo Elektromobilność środowisko naturalne

Poczta Polska sukcesywnie zmniejsza emisję CO2 i dąży do pozycji eko-lidera

Poczta Polska sukcesywnie zmniejsza emisję CO2 i dąży do pozycji eko-lidera
Poczta Polska w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu od lat systematycznie minimalizuje wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Spółka realizuje liczne projekty m.in. w zakresie wymiany floty aut dostawczych, redukcji zużycia energii elektrycznej, aby zmniejszać ślad węglowy swojej

Data publikacji: 30.09.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Poczta Polska sukcesywnie zmniejsza emisję CO2 i dąży do pozycji eko-lidera Kategoria: budownictwo/nieruchomości, środowisko naturalne/ekologia

Poczta Polska w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu od lat systematycznie minimalizuje wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Spółka realizuje liczne projekty m.in. w zakresie wymiany floty aut dostawczych, redukcji zużycia energii elektrycznej, aby zmniejszać ślad węglowy swojej działalności.

Poczta Polska w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu od lat systematycznie minimalizuje wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Spółka realizuje liczne projekty m.in. w zakresie wymiany floty aut dostawczych, redukcji zużycia energii elektrycznej, aby zmniejszać ślad węglowy swojej działalności. 

Poczta Polska jest jedną z największych firm transportowych w Polsce dysponującą flotą 5 tys. samochodów dostawczych. Zgodnie z podpisanymi we wrześniu br. umowami do pocztowej floty dołączy tysiąc wyleasingowanych nowych aut, z tego połowa w tym roku, a pozostałe w  pierwszym kwartale 2021. Wymiana floty przyniesie w efekcie w 2022 roku zmniejszenie emisji CO2 o ok. 600 ton rocznie, zaś wymiana kolejnych aut pozwoli w roku 2025 na osiągnięcie tego zmniejszenia na poziomie 2400 ton.  

–  Poczta Polska, jako największa Spółka infrastrukturalna i logistyczna w kraju jest odpowiedzialna społecznie także w obszarze ekologii. Redukcja emisji CO2 to jeden z ważnych strategicznych celów Poczty w najbliższych latach. Możemy to osiągnąć wymieniając sukcesywnie flotę, wprowadzając do niej więcej elektrycznych aut, redukując zużycie energii elektrycznej i ciepła. Aspekt ekologiczny jest brany pod uwagę, przy kluczowych decyzjach inwestycyjnych Poczty. Po opracowaniu nowej strategii dla Spółki, która będzie gotowa do końca roku, jednym z kolejnych kroków powinno być opracowanie polityki środowiskowej Poczty – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu  Poczty Polskiej. 

 Poczta Polska w 2018 roku przeprowadziła największe w Polsce testy aut elektrycznych, dostępnych na krajowym rynku. Rok później Spółka pozyskała 20 dostawczych samochodów elektrycznych do swojej floty, co było pierwszym krokiem w kierunku rozwoju elektrycznej floty dostawczej. Decyzja o stopniowej wymianie floty na elektryczną została podjęta w wyniku realizacji „Planu rozwoju elektromobilności w Polsce” Ministerstwa Energii, który jest częścią „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Program ma na celu popularyzację elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce.  

A to już wiesz?  Elektromobilne rozwiązania start-upów dla Poczty Polskiej

– Aspekt ekologiczny jest istotnym wyznacznikiem planowanych modernizacji w obszarze pocztowej infrastruktury. Wymiana floty, systemów oświetleniowych, czy grzewczych przynosi Spółce wymierne oszczędności oraz zmniejsza ślad węglowy działalności operatora pocztowego – mówi Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta od kilku lat odnotowuje spadki emisji pośrednich. Na skutek wykonanych modernizacji oświetlenia sortowni w Komornikach k. Poznania, Lisim Ogonie, Pruszczu Gdańskim, Warszawie i Wrocławiu w latach 2017 i 2018,  zredukowano sumaryczne zużycie energii elektrycznej w Poczcie Polskiej o ok. 6 500 000 kWh corocznie. Redukcja zużycia energii przełożyła się na zmniejszenie  kosztów z tego tytułu jak również na niższą emisję CO2 o blisko 5,4 tys. ton również corocznie.  

Operator pocztowy, jako właściciel nieruchomości dokonuje wymiany wyeksploatowanych kotłów węglowych, olejowych i gazowych. Dzięki takim działaniom uzyskano spadek emisji rocznej CO2 ze spalania paliw w instalacjach kotłowni budynków o ponad tysiąc ton w roku 2019 w porównaniu do 2018.

– Spółka planuje kontynuację tego rodzaju działań w obiektach własnych o najwyższym potencjale oszczędnościowym (energetycznym, ekonomicznym i ekologicznym) w zakresie emisji CO2.  Sukcesywne wymiany kotłów na mniej emisyjne oraz termomodernizacje budynków również przyczyniają się do zmniejszenia śladu węglowego Spółki – dodaje prezes Tomasz Zdzikot.   źródło: Biuro Prasowe Poczta Polska Załączniki: Poczta Polska sukcesywnie zmniejsza emisję CO2 i dąży do pozycji eko-lidera budownictwo/nieruchomości, środowisko naturalne/ekologia - Poczta Polska w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu od lat systematycznie minimalizuje wpływ działalności gospodarczej na środowisko. Spółka realizuje liczne projekty m.in. w zakresie wymiany floty aut dostawczych, redukcji zużycia energii elektrycznej, aby zmniejszać ślad węglowy swojej działalności. Hashtagi: #budownictwo/nieruchomości #środowisko naturalne/ekologia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy