Volvo

Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50

Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50
Data publikacji: 15.12.2005 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50 15.12.2005 Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich

Data publikacji: 15.12.2005
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50

15.12.2005
Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50

Konkurencyjna kombinacja – kompaktowy samochód z dużym silnikiem Diesla
Wyższe parametry, lepsze właściwości jezdne i obniżony poziom emisji spalin
Sterowana elektronicznie turbosprężarka – bez efektu turbo dziury
Zaawansowany system wtryskowy gwarantujący efektywne spalanie

Filtr cząsteczek stałych zatrzymujący przeszło 95% cząstek sadzy
Stworzony przez Volvo nowy pięciocylindrowy silnik Diesla D5 jest obecnie montowany również w firmowych modelach segmentu medium – Volvo S40 i V50. Samochody Volvo będą więc oferować unikalną kombinację dużego silnika Diesla z kompaktowym nadwoziem. Połączenie dużej mocy i potężnego momentu obrotowego zapewnia pierwszorzędne wrażenia z jazdy przy każdej prędkości, a do tego niską emisję spalin. Silnik początkowo będzie współpracował z pięciobiegową automatyczną skrzynią, co zapewni płynne i komfortowe przyśpieszenie.
Silnik D5 należy do pięciocylindrowych silników Diesla nowej generacji, które firma Volvo Cars wprowadziła w 2005 roku w swoich większych modelach – Volvo S60, V70, XC70 oraz XC90. W porównaniu z pierwszą generacją silników D5 został poddany wszechstronnym udoskonaleniom, dzięki czemu uzyskano wyższe parametry i lepsze właściwości jezdne. Co więcej poziom emisji spalin został znacząco ograniczony.

„Aby zmieścić pięciocylindrowy silnik D5 w mniejszych komorach silnika Volvo S40 i V50, zmodyfikowaliśmy całą instalację i większość części pomocniczych” – mówi Peter Ewerstrand, koordynator projektu Volvo S40 i V50. „Musieliśmy na przykład połączyć kolektor wydechowy i turbosprężarkę w jedną całość”. Poprzecznie ustawiony D5 o pojemności 2,4 litra znajdzie się w ekskluzywnej ofercie silników Diesla w modelach S40 i V50. Dwa czterocylindrowe silniki o pojemności 1,6 i 2,0 były dostępne na rynku już wcześniej.

Silnik D5 rozwija maksymalną moc wynoszącą 180 koni mechanicznych (132 kW) i gwarantuje dynamiczną jazdę. Moment obrotowy to 350 Nm, co przekłada się na dynamiczne przyśpieszenie zarówno przy małych jak i dużych prędkościach obrotowych. Volvo S40 D5 osiąga prędkość 100 km/h w ciągu 8,5 sekundy (V50 D5 8,6 sek). Podane wartości mają charakter wstępny. Zużycie paliwa jest niewielkie jak na auto o tak wysokich parametrach. W cyklu mieszanym spala 7,0 litra/100 km (dane wstępne).

A to już wiesz?  Volvo S90 – nowy wzorzec bezpieczeństwa

Z górnej półki

„Dzięki Volvo S40 D5 i V50 D5 mamy dwa naprawdę konkurencyjne auta w górnym segmencie samochodów kompaktowych z silnikiem Diesla” – mówi Peter Ewerstrand. „Wysokie parametry silnika w połączeniu ze sztywnością nadwozia na skręcanie i stosowanym w tych modelach podwoziem, cieszącym się powszechnym uznaniem, czynią jazdę tymi samochodami niezapomnianym doświadczeniem. Szczególne wrażenie robią ich siła, sterowność i komfort.”

Podwozie z kolumnami MacPhersona z przodu i wielodrążkowym prowadzeniem tylnych osi stworzono z myślą o komfortowej jeŸdzie. Pięciostopniowa automatyczna skrzynia biegów dodatkowo przyczynia się do wrażenia płynności.

Elektronicznie sterowana turbosprężarka

Silnik D5 wyposażony jest w turbosprężarkę najnowszej generacji z elektroniczną regulacją, płynnie i precyzyjnie kontrolującą ciśnienie doładowania. Duża turbina daje wysoki moment obrotowy i zwiększoną moc. Zmienna geometria łopat turbiny zapewnia dobry przepływ paliwa i wyższą wydajność. Wszystko to pozwala osiągać szybkie przyśpieszenie i wysokie obroty. Obudowa turbosprężarki jest chłodzona cieczą, co jest niespotykane w silnikach Diesla. Chłodzenie jest utrzymywane po wyłączeniu silnika, co szczególnie ważne podczas krótkich postojów następujących po szybkiej jeŸdzie, na przykład w trakcie tankowania benzyny na niemieckich autostradach. Elektronicznie sterowana turbosprężarka zwiększa moc, nie dając przy tym efektu turbo dziury, dzięki czemu jazda staje się jeszcze bardziej komfortowa.

Wtrysk

Powietrze obraca się w komorach spalania. Dzięki przepustnicy ten ruch wirowy podlega stałej kontroli, a spalanie jest niezwykle precyzyjnie dostosowywane do aktualnych warunków jazdy i obciążenia silnika. Duże komory spalania dają wysoki stopień sprężania, a tym samym sprzyjają wysokiej wydajności i niskiemu poziomowi emisji spalin. System wtrysku, wyposażony w siedem dysz, drobno rozpyla paliwo i tym samym pomaga w efektywnym spalaniu. Wtrysk odbywa się trzyetapowo: wtrysk wstępny, główny i dodatkowy. Podczas ostatniego etapu spalana jest sadza pochodząca ze spalin. Elektronicznie sterowany szybki system świecy żarowej daje krótki czas nagrzewania i tym samym możliwość szybkiego rozruchu silnika podczas mrozów.

A to już wiesz?  Niezwykłe projekty Thomasa Bernstranda po raz pierwszy w Polsce

Wydajny układ zarządzania pracą silnika

Silnik D5 jest wyposażony w najnowocześniejsze systemy zarządzania i dużą liczbę czujników zapewniających niezwykle precyzyjną regulację jego funkcjonowania. Elektronicznemu sterowaniu podlegają między innymi przepustnica i zawór recyrkulacji spalin (EGR), dzięki czemu dopływ powietrza i recyrkulacja spalin są dokładnie kontrolowane. Chłodnica EGR niezwykle efektywnie obniża temperaturę spalania i poziom emisji. Katalizator instalowany jest bardzo blisko silnika, co pozwala na szybkie rozgrzanie i rozpoczęcie procesu filtracji. Sonda lambda z ogromną dokładnością reguluje zarówno mieszankę paliwową, jak i emisje spalin.
Standardowy filtr cząsteczek stałych

Silnik D5 ma standardowy filtr cząsteczek stałych, który działa bardzo efektywnie, wychwytując przeszło 95% cząstek sadzy ze spalin. Jest to filtr typu CDPF (Coated Diesel Particulate Filter), którego specjalna powłoka wspomaga proces spalania wychwyconych cząstek. W związku z tym nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek dodatków do paliw, nie jest też konieczna dodatkowa obsługa. Spalanie sadzy, które trwa około 20 minut, odbywa się automatycznie co 500 do 1000 kilometrów w zależności od warunków jazdy.
„Mamy poczucie, ze stworzyliśmy szczególnie atrakcyjny model łączący kompaktowość i zręczność nadwozia z mocnym i czułym silnikiem Diesla o wysokich parametrach” – mówi  Peter Ewerstrand. „Samochody Volvo S40 D5 i V50 D5 staną się doskonałym uzupełnieniem naszej bogatej gamy modeli aut.”

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Pięciocylindrowy silnik Diesla o wysokich osiągach w Volvo S40 i Volvo V50

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy