Data publikacji: 2016-06-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Olejowe ABC
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Sezon wakacyjnych wyjazdów już za pasem, dlatego warto sprawdzić czy samochód, którym planujemy wyruszyć w drogę jest odpowiednio przygotowany.
Sezon wakacyjnych wyjazdów już za pasem, dlatego warto sprawdzić czy samochód, którym planujemy wyruszyć w drogę jest odpowiednio przygotowany. Po wizycie w myjni i zatankowaniu baku do pełna powinniśmy także sprawdzić stan oleju, czyli jednego z najważniejszych płynów eksploatacyjnych znajdujących się w aucie.
Olej samochodowy jest jednym z kluczowych czynników decydujących o stanie technicznym silnika. Dlatego warto o olejach wiedzieć trochę więcej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych środków smarnych, spośród których kierowcy mogą wybrać ten, najlepiej pasujący do silnika ich auta. Na co warto zwrócić uwagę dokonując tego wyboru?
A jak analiza
Stosowanie odpowiednio dobranego dobrego oleju zapewnia płynną pracę silnika. Przede wszystkim olej, dzięki zapewnieniu ochronnej warstwy smarnej, zapobiega tarciu części metalowych silnika i ich zużyciu. Wysoka jakość bazy olejowej oraz odpowiednie dodatki zapewniają także dodatkowe zabezpieczenie redukując osadzanie szlamów. To wszystko pozwala zachować silnik w czystości, dzięki czemu może on działać sprawnie.
Olej, podobnie jak inne płyny eksploatacyjne znajdujące się w samochodzie, powinien być regularnie wymieniany. Zgodnie z zaleceniami producentów pojazdów wymianę powinno się przeprowadzać co 15 do 30 tyś. km. Warto podkreślić, że jest to wartość uśredniona, która może zarówno wydłużyć się, jak i skrócić, ponieważ istotny wpływ na decyzję o wymianie ma nie tylko stan silnika ale i styl jazdy.
O częstszej wymianie oleju pamiętać powinni kierowcy samochodów z silnikiem Diesla, gdyż to właśnie tam najczęściej dochodzi do wymieszania oleju silnikowego z olejem napędowym, co skraca żywotność tego pierwszego, szczególnie przy częstym hamowaniu i ruszaniu.
Zanim dokonamy wymiany oleju warto wcześniej sprawdzić jego stan. Jak to zrobić bez wizyty w warsztacie? Przede wszystkim samochód trzeba zaparkować na równym podłożu. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką, a następnie włożyć go z powrotem. Po ponownym wyjęciu, na mierniku pozostanie ślad wskazujący aktualny poziom oleju. W przypadku, gdy ślad nie będzie wyraźnie widoczny, czynność należy powtórzyć. Sprawdzając poziom oleju trzeba pamiętać, że niekorzystny jest zarówno nadmiar, jak i niedobór oleju, zaś optymalny stan znajduje się między górną, a dolną kreską na podziałce.
B jak baza
Najczęściej stosowany podział olejów silnikowych wyodrębnia produkty mineralne, półsyntetyczne i w pełni syntetyczne. To co je rozróżnia znajduje się w tzw. bazie olejowej, którą określa się podstawowy składnik oleju. W porównaniu produktów najlepiej wypada olej syntetyczny. Zapewnia on najlepszą ochronę silnika oraz doskonale sprawdza się zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Przykładem tego typu oleju mogą być produkty Shell Helix Ultra. Oleje wytwarzane w Technologii Shell PurePlus są pozbawione większości zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, co pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika.
Produkty Shell Helix Ultra pomagają zachować optymalną czystość silnika, gdyż żaden inny olej silnikowy nie zapewni czystości silnika w stopniu tak zbliżonym do fabrycznej[1]. Słabiej od olejów syntetycznych oceniane są tzw. półsyntetyki będące mieszanką mineralnych i syntetycznych baz olejowych. Najgorzej w tym zestawieniu wypadają coraz rzadziej używane oleje mineralne, które nie są w stanie zagwarantować pełnej ochrony silnika. Odznaczają się gorszą odpornością
na wysoką temperaturę, co za tym idzie trzeba częściej uzupełniać stan oleju. Ponadto oleje mineralne przyczyniają się do tworzenia większej ilość osadów niż ma to miejsce w przypadku olejów syntetycznych. Kupując nowy olej warto pamiętać,
że wybór produktu syntetycznego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nie należy zalewać tego typu olejem silników starszych, z dużym przebiegiem lub takich, które są w złym stanie technicznym.
C, czyli co jeszcze
Wybierając olej warto zwrócić uwagę na jego dodatki tj. detergenty, antyoksydanty, środki dyspersyjne, modyfikatory tarcia czy dodatki przeciwkorozyjne. Detergenty dbają o czystość silnika oraz neutralizują zagrażające mu kwasy. Antyoksydanty pomagają dłużej zachować odpowiednie właściwości oleju, zaś środki dyspersyjne usuwają szkodliwą sadzę i szlamy. Modyfikatory tarcia ułatwiają pracę ruchomych części, co z kolei podnosi wydajność paliwową. Natomiast dodatki przeciwkorozyjne zabezpieczają silnik przed korozją.
„Jeśli planując wymianę szukamy oleju o normie określonej przez producenta, ale wahamy się czy wybrać olej o lepkości 0W-30 czy 5W-30, to więcej korzyści przyniesie wybór oleju 0W-30” – przekonuje Cezary Wyszecki – ekspert techniczny Shell Polska. – ,,Tak samo skutecznie chroni silnik w najwyższych obciążeniach i wysokiej temperaturze pracy, a przy rozruchu niemal natychmiast zacznie ten silnik smarować. Dobry przykładem takiego produktu jest olej z normą 504.00/507.00. Dzięki unikalnej technologii Shell PurePlus olej Shell Helix ECT C2/C3 0W-30 daje pełną moc w każdych warunkach.” – dodaje.
Rozważając zakup i wymianę oleju warto również wcześniej zajrzeć do instrukcji samochodu, aby zapoznać się z rekomendacjami producenta. Pomocne w wyborze oleju będą także specjalne programy takie jak Shell LubeMatch (http://lubematch.shell.pl/pl), dzięki któremu możemy precyzyjne dopasować olej do marki, modelu, rocznika i wersji posiadanego pojazdu.
[1] Na podstawie testu tworzenia się szlamu Sequence VG przeprowadzonego na oleju SAE 0W-40.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja