transport

Nowoczesne rozwiązania logistyczne pomagają w transporcie produktów wrażliwych na temperaturę

Nowoczesne rozwiązania logistyczne pomagają w transporcie produktów wrażliwych na temperaturę
18 listopada 2020 r. – Warszawa,

Data publikacji: 18.11.2020 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowoczesne rozwiązania logistyczne pomagają w transporcie produktów wrażliwych na temperaturę Kategoria: transport, transport

18 listopada 2020 r. – Warszawa, Polska

18 listopada 2020 r. – Warszawa, Polska – Czas odgrywa kluczową rolę w logistyce ładunków wymagających kontroli temperatury. Istniejące już wcześniej, bardzo restrykcyjne standardy takich transportów, utrudniały ten niełatwy proces. Nowe ograniczenia i zasady wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 sprawiły, że stał on się jeszcze większym wyzwaniem. Eksperci C.H. Robinson wyjaśniają jakie komplikacje są często związane z tego typu ładunkami oraz jakie nowoczesne narzędzia pomagają dostarczać świeże towary na czas.

Niemożliwe? A jednak

Produkty wrażliwe na temperaturę czy artykuły spożywcze są bardzo trudne w transporcie – utrzymanie tempa i harmonogramu łańcucha dostaw mają tutaj fundamentalne znaczenie. Restrykcyjne normy przewozu takich transportów oraz zróżnicowanie samych produktów utrudniają organizację i realizację wielu procesów. Każde niedopatrzenie może spowodować nie tylko straty materialne, ale także stanowić zagrożenie dla przyszłych konsumentów. Co więcej, wiele produktów spożywczych ma ograniczony okres przydatności do spożycia, więc dostarczanie ich na czas jest koniecznością.

Ponadto, w dzisiejszym przemyśle chłodniczym wiele czynników wpływa na sposób myślenia o towarach wymagających kontroli temperatury podczas transportu. Z jednej strony zwiększają się oczekiwania konsumentów, z drugiej klienci mogą nie mieć miejsca na przechowywanie pełnych ładunków ciężarówek. Dlatego przewoźnicy muszą być bardzo elastyczni, wysyłając mniejsze partie LTL (Less Than Truckload; transport mniejszy niż ładunek ciężarówki), a nawet obsługując wiele dostaw tygodniowo, aby klienci nie musieli utrzymywać wysokiego poziomu zapasów. Oprócz tego, należy zaznaczyć, że z racji na  stosunkowo niskie bariery wejścia do branży, wydajność procesów kontrolowana temperaturą jest bardzo rozdrobniona. To sprawia, że dostęp do wielu właściwych operatorów jest utrudniony. Nowe przepisy wpływając na sposób uprawy, zbierania i przetwarzania żywności, a rozwój nowych marek zwiększają konkurencyjność sklepów. Nowe produkty, towary na wynos czy ekspozycje sklepowe zmieniają sposób w jaki ludzie kupują towary.

A to już wiesz?  Elektryczne układy kierownicze będą coraz częściej montowane w samochodach sportowych

Co więcej, branża TSL podkreśla znaczącą rolę sezonowości z podziałem na okresy produkcyjne i nie-produkcyjne. W tym roku Robinson Fresh, oddział C.H. Robinson specjalizujący się logistyką produktów świeżych, zauważył znaczne wzrosty popytu na towary, takie jak warzywa i owoce, poza typowymi dla nich sezonowymi wzrostami. Jedną z przyczyn tych zmian mogą być ich specyficzne korzyści prozdrowotne, w tym wzmocnienie odporności, co ma bezpośredni związek z trwającą pandemią COVID-19. Tym samym, wraz ze wzrostem zapotrzebowania rosną trudności, które i tak są wpisane w wymagającą specyfikę logistyki produktów wrażliwych.

Przepis na sukces wg. C.H. Robinson

Dzięki solidnej sieci dystrybucji obejmującej 92 relacje ze stronami trzecimi i rozległej sieci konsolidacji urządzeń chłodniczych, C.H. Robinson jest w stanie zapewnić ładunek dostarczany na czas i we właściwej temperaturze, poprawiając jednocześnie wydajność, jak i szybkość procesu. Oferowanie wielu opcji dystrybucji w różnych lokalizacjach pomaga zoptymalizować złożoność takich łańcuchów dostaw i tym samym umożliwia świadczenie różnorodnych usług posiadających certyfikat bezpieczeństwa żywności i redukcję kosztów.

„Nasi klienci nie muszą myśleć o złożoności takiego procesu – otrzymują oni jeden punkt kontaktowy w postaci dedykowanego opiekuna, który rozwiązuje wszelkie problemy logistyczne i rozwiewa pojawiające się wątpliwości. Nasi eksperci wykorzystują silne relacje z przewoźnikami i wybierają tych, którzy najlepiej poradzą sobie z charakterystycznymi wymaganiami dla wysyłanego towaru. Sprawdzamy czy przewoźnicy są zgodni z STF, czy są responsywni i mogą niezawodnie dostarczać produkty. Nasze raporty w zakresie ciągłego doskonalenia regularnie poddają ocenie wyzwania, przed którymi stoją nasi Klienci, a zespół specjalistów zastanawia się jak może ulepszyć dany łańcuch dostaw. Rozumiemy, że wyzwania występujące w transporcie produktów wrażliwych na temperaturę nie mogą czekać i należy je natychmiast rozwiązać. Dlatego nasz zespół jest zawsze dostępny, aby zapewnić, że dany ładunek dotrze na czas i utrzyma odpowiednią temperaturę” – mówi Arkadiusz Glinka, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w C.H. Robinson Europe.

A to już wiesz?  Rośnie znaczenie nowych technologii w transporcie

„W C.H. Robinson, posiadamy wieloletnie, specjalistyczne doświadczenie w transporcie żywności i napojów w warunkach chłodniczych i możemy zapewnić niestandardowe, innowacyjne rozwiązania dla przesyłek w kontrolowanej temperaturze. Połowa naszego zespołu kierowniczego zajmującego się transportem produktów wrażliwych na temperaturę pracuje w firmie od ponad 10 lat” – kontynuuje Arkadiusz Glinka – „Wszyscy nasi pracownicy, którzy chcą specjalizować się w logistyce tego typu ładunków muszą przejść proces certyfikacji dla produktów specjalnych wymagających kontrolowanej temperatury. Obecnie zatrudniamy ponad 8 000 przeszkolonych specjalistów w zakresie sanitarnego transportu żywności (STF)” – dodaje. źródło: Biuro Prasowe C.H. Robinson Załączniki: Nowoczesne rozwiązania logistyczne pomagają w transporcie produktów wrażliwych na temperaturę transport, transport - 18 listopada 2020 r. – Warszawa, Polska Hashtagi: #transport #transport

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy