Data publikacji: 03.12.2003
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowe Volvo V50 – Bezpieczne sportowe kombi
3.12.2003
Nowe Volvo V50 – Bezpieczne sportowe kombi
Nowa, opatentowana konstrukcja przodu ze zróżnicowanymi strefami kontrolowanego zgniotu
Odpowiednio dobrane cztery gatunki stali zapewniają optymalną deformację nadwozia
System ochrony przed skutkami zderzeń bocznych podobny jak w Volvo S80
Przód nadwozia z elementami ochrony innych użytkowników drogi
Mocna konstrukcja siedzeń zmniejsza ryzyko obrażeń w razie uderzenia od tyłu
O 34% większa sztywność skrętna w stosunku do modelu V40
Unikalny inteligentny system informowania kierowcy IDIS
Systemem bezkluczykowego dostępu do samochodu
Usługa powiadomienia Volvo On Call z obsługą sytuacji awaryjnych
Volvo V50 jest średnich rozmiarów sportowym kombi, przyjemnym w prowadzeniu i elastycznym w użytkowaniu. Ponadto oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno czynnego, jak i biernego. Podobnie jak w przypadku nowego modelu S40, złożyło się na to wiele czynników, takich jak bardzo sztywne nadwozie, nowa konstrukcja przodu samochodu oraz komplet zabezpieczeń służących bezpośredniej ochronie pasażerów.
Wraz z Volvo V50 debiutuje również system bezkluczykowego dostępu do samochodu, umożliwiający wygodne otwieranie i zamykanie zamków oraz sterowanie innymi dobranymi funkcjami bez użycia kluczyka.
BEZPIECZEŃSTWO BIERNE
Strefy kontrolowanego zgniotu ze zróżnicowaniem gatunku stali
Nasze nowe podstawowe modele, V50 i S40, z założenia spełniają rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa jazdy. mówi Ingrid Skogsmo, szef Ośrodka Badawczego Bezpieczeństwa Samochodów firmy Volvo.
Zwarta bryła nadwozia narzuca odmienne warunki deformacji, niż ma to miejsce w przypadku dużego auta. Ponieważ deformacje muszą skupić się na relatywnie krótszym odcinku, do pochłonięcia jak największej części energii zderzenia konieczne było maksymalne wykorzystanie różnorodnych własności materiałów.
Konstrukcja przodu nadwozia V50 została podzielona na kilka stref, z których każda pełni inną rolę w procesie deformacji. Strefy zewnętrzne przejmują największą część odkształceń. Jednak im bliżej kabiny samochodu, tym mniejszym deformacjom ulegają zastosowane materiały. Założenie było takie, aby w większości kolizji przedział pasażerski zachował się w maksymalnie przewidywalny sposób. wyjaśnia Ingrid Skogsmo.
W celu nadania odpowiednich własności poszczególnym strefom zgniotu, zastosowano w nich cztery różne rodzaje stali. Oprócz zwykłej stali stosowanej w budowie nadwozi, użyto trzech innych gatunków stali o w różnym stopniu podwyższonej wytrzymałości.
Podział na strefy umożliwił wysoce skuteczne pochłanianie energii zderzenia.
Strefa deformacji dla małej prędkości zderzenia
Przedni zderzak wzmocniony jest niezwykle sztywną belką ze stali o ultrawysokiej wytrzymałości. Punkty połączenia z podłużnicami nadwozia tworzą deformowalne profile skrzynkowe, które pochłaniają energię zderzenia przy niedużych prędkościach jazdy, pozostawiając pozostałe fragmenty struktury nadwozia nietknięte. Elementy te można łatwo i stosunkowo niedużym kosztem wymieniać.
Strefa deformacji dla dużej prędkości zderzenia
Prostoliniowe fragmenty podłużnic wykonane są ze stali o podwyższonej wytrzymałości, a przy tym wysoce plastycznej, aby w maksymalnym stopniu pochłaniać energię silnego zderzenia. W tym miejscu koncentrują się najsilniejsze deformacje związane z kolizją.
Ponadto w Volvo V50 wprowadzono dodatkowe górne podłużnice nadwozia, które chronią pasażerów w razie zderzenia z wysoko zawieszoną naczepą lub lawetą.
Strefa bezpieczeństwa
Odkształcający się w kierunku przedniego słupka nadwozia fragment poprzeczki działa jako bariera ochronna kabiny samochodu oraz element ograniczający zasięg deformacji. Rozwiązanie takie dodatkowo ogranicza ryzyko wniknięcia przedniego koła w przestrzeń wewnętrzną kabiny. Zamiast tego koło staje się kolejnym elementem przyjmującym na siebie siłę uderzenia. Ta strefa jest niezwykle sztywna i wykonana jest ze stali o bardzo wysokiej wytrzymałości.
Potrójne łączenie
Sztywna belka poprzeczna łączy się z przednim słupkiem nadwozia oraz dolnymi podłużnicami. Po obu stronach jest to niezwykle sztywne potrójne łączenie, mocno przyczyniające się do utrzymania nienaruszalności kabiny w przypadku poważnego zderzenia.
Nowa konstrukcja przodu jest jednym z wielu opatentowanych przez Volvo rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa jazdy.
Zwarta budowa silników przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa zderzeniowego
Dzięki znacznemu upakowaniu poszczególnych części, silniki nowego Volvo V50 zostały zwężone o 200 mm i są krótsze o 25 mm. A ponieważ ustawione są poprzecznie, ich mniejsza szerokość pozwoliła uzyskać większy odstęp pomiędzy silnikiem a kabiną. W razie zderzenia silnik może przemieścić się do tyłu o co najmniej 150 mm, zanim wał korbowy dotknie belki poprzecznej przy przegrodzie czołowej.
W kabinie Volvo V50 zastosowano te same rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa biernego, które znaleć można w modelu S80.
Zakres odkształcenia bezpiecznej kolumny kierownicy wynosi 140 mm. Przemieszcza się ona w płaszczynie poziomej, utrzymując optymalne położenie poduszki powietrznej.
Pozostałe elementy związane z bezpieczeństwem, wspólne z modelem S80:
Bezpieczne pedały
Dwustopniowe poduszki powietrzne
Napinacze przednich i skrajnych tylnych pasów bezpieczeństwa
Ograniczniki napięcia przednich pasów bezpieczeństwa
Sygnalizacja niezapiętych przednich pasów bezpieczeństwa (na rynku europejskim również tylnych)
Ochrona przed skutkami zderzeń bocznych
Nowe Volvo V50 jest o 54 mm szersze od swego poprzednika V40. Daje to dodatkową przestrzeń swobodną na deformacje w razie kolizji. W pozostałych aspektach ochrony przed skutkami zderzeń bocznych Volvo V50 dzieli rozwiązania z modelem S80, systemem zabezpieczeń przed skutkami zderzeń bocznych (SIPS) z bocznymi poduszkami i kurtynami powietrznymi włącznie. Kurtyny powietrzne, dzięki wydłużonemu w stosunku do czołowych poduszek powietrznych czasowi opróżniania (do około 3 sekund), dodatkowo chronią także podczas kolizji związanych z przewróceniem samochodu.
Boczne poduszki powietrzne są większe niż w poprzednim modelu V40, co daje skuteczniejszą ochronę na wysokości bioder i klatki piersiowej.
Szereg rozwiązań wpłynęło na zwiększenie sztywności nadwozia i ograniczenie zakresu deformacji bocznych:
Wzmocniona, poprzecznie ustawiona pomiędzy przednimi słupkami nadwozia belka o profilu kołowym
Siedzenia wzmocnione wytrzymałymi i sztywnymi belkami o profilu kołowym wraz z deformowalnym elementem skrzynkowym w środku
Ukośnie ustawione belki wzmacniające w drzwiach, wykonane ze stali o ultrawysokiej wytrzymałości.
rodkowe słupki nadwozia zostały znacznie wzmocnione i tak zaprojektowane, by zapewniały jak największy zakres ochrony.
Ochrona przy uderzeniach od tyłu
Volvo V50 zapewnia również najwyższy poziom ochrony pasażerów w razie kolizji związanych z uderzeniem w tył tego samochodu. Stosowane w samochodach Volvo zabezpieczenie przed urazami karku system WHIPS (Whiplash Protection System) jest jednym z najskuteczniejszych na rynku. W razie silnego uderzenia od tyłu, oparcia foteli oraz zagłówki poddają się ruchowi ciała osoby siedzącej na tym miejscu.
Siedzenia oraz ich oparcia mają specjalnie wzmocnioną konstrukcję. Zostały tak zaprojektowane, aby wytrzymywać znaczne obciążenia, wywierane np. przez nieumocowane bagaże, a równocześnie wykazują podatność przy poważnych zderzeniach, kiedy to zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy wytrzymałością a elastycznością ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów.
Nasze siedzenia są mocniejsze od zwykle spotykanych w tej klasie samochodów. mówi Ingrid Skogsmo. Jest to szczególnie istotne w przypadku pięciodrzwiowej wersji nadwozia, ze względu na zwiększoną ładowność.
Ochrona innych użytkowników drogi
Przednia część nadwozia nowego Volvo V50 charakteryzuje się równymi, gładkimi powierzchniami oraz zaokrąglonymi narożami. Krzywizny oraz powierzchnie płatów nadwozia są tak ukształtowane, aby w razie kolizji do minimum zmniejszyć ryzyko obrażeń pieszych lub rowerzystów. Ponadto przedni zderzak pokryty jest miękką nakładką w celu ograniczenia ryzyka urazów nóg.
Pokrywa silnika i przednie błotniki są tak zaprojektowane, by amortyzować uderzenie. Dzięki temu mniejsze jest prawdopodobieństwo urazu głowy. Ponadto małogabarytowe silniki benzynowe nowej generacji pozwoliły uzyskać aż 70 mm swobodnej przestrzeni pomiędzy głowicą cylindrów a sklepieniem pokrywy silnika.
Stworzony również z myślą o dzieciach
Dokładnie tak jak pozostałe modele Volvo, również V50 zostało zaprojektowane z myślą o przewożeniu dzieci. Struktura ochronna nadwozia oraz wyposażenie związane z bezpieczeństwem zostały przewidziane do ochrony także i najmłodszych pasażerów.
Na obu skrajnych miejscach tylnego siedzenia mogą być zamontowane integralne podwyższenia dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.
Czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera można przy użyciu kluczyka odłączyć i zablokować jej działanie (opcja dostępna od wiosny 2004; nie dotyczy wersji na rynek północnoamerykański).
Przedni fotel pasażera jest fabrycznie przygotowany do zamocowania fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Ma on specjalne ucha zaczepowe do uchwycenia fotelika pasem bezpieczeństwa. (Ostrzeżenie: W żadnym wypadku nie wolno umieszczać fotelika dziecięcego jakiegokolwiek typu na przednim siedzeniu samochodu wyposażonego w boczną poduszkę powietrzną po stronie pasażera.)
BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE
Stateczność ruchu
Dzięki nowoczesnej konstrukcji, nadwozie nowego Volvo V50 jest o 34 procent sztywniejsze od jego poprzednika, V40. Wysoka sztywność skrętna przyczynia się do stabilnego, przewidywalnego i zgodnego z wolą kierowcy zachowania na drodze. Stateczności ruchu sprzyjają też szerszy rozstaw kół i większy rozstaw osi.
Stateczności ruchu sprzyjają też szerszy rozstaw kół i większy rozstaw osi.
Rozstaw kół przednich wynosi 1535 mm (63 mm więcej niż w modelu V40).
Rozstaw kół tylnych wynosi 1531 mm (57 mm więcej)
Rozstaw osi wynosi 2640 mm (78 mm więcej)
Wszystkie cztery koła mają niezależne zawieszenie kolumnowe z przodu i wielowahaczowe z tyłu. Tylna oś skrętna przeciwdziała tendencji do poślizgu bocznego.
Nowe Volvo V50 może być wyposażone w:
układ przeciwpoślizgowy STC (Stability and Traction Control).
układ stabilizacji napędu i toru jazdy DSTC (Dynamic Stability and Traction Control), kontrolujący przyspieszanie, a podczas jazdy reagujący na najdrobniejsze oznaki początku poślizgu.
Volvo V50 T5 będzie dostępne w wersji AWD z napędem na obie osie. Elektronicznie sterowany napęd na dwie osie samoczynnie rozdziela moment napędowy w zależności od warunków drogowych i stylu jazdy, zapewniając stabilne i przewidywalne własności jezdne.
Volvo V50 ma niezwykle mocne hamulce, wyposażone dodatkowo w układ ABS, elektroniczny korektor siły hamowania kół tylnych i funkcję wspomagania hamowania awaryjnego EBA (Emergency Brake Assistance). Przednie tarcze hamulcowe są wentylowane. Rozmiar tarcz hamulcowych dostosowany jest do mocy silnika (średnica do 16,5 cala).
Projekcyjne reflektory
Reflektory świateł mijania są typu projekcyjnego. Skupiona wiązka światła otoczona jest poświatą podobną do efektu halo, co pomaga kierowcom nadjeżdżającym z przeciwka w ocenie odległości od tego samochodu.
Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są biksenonowe lampy wyładowcze (GDL) świateł drogowych i mijania.
Umieszczone w obudowie lusterek zewnętrznych kierunkowskazy boczne oraz wkomponowane w przednie i tylne lampy światła obrysowe ułatwiają zauważenie Volvo V50 również z boku.
Ergonomicznie rozplanowane miejsce kierowcy
Do bezpieczniejszej jazdy przyczynia się również ergonomiczna pozycja za kierownicą oraz wygodne rozmieszczenie wskaników i urządzeń sterujących. Pod tym względem model V50 kontynuuje uznaną tradycję Volvo. Wyposażone jest w komfortowy i wygodnie regulowany fotel kierowcy, regulowaną pozycję kierownicy oraz logicznie rozplanowaną deskę rozdzielczą.
Również zamontowane w kierownicy przyciski sterujące radioodtwarzacza, układu automatycznej kontroli prędkości, telefonu i systemu nawigacji drogowej RTI (Road and Traffic Information) zwiększają bezpieczeństwo jazdy.
Inteligentny system informowania kierowcy IDIS
IDIS jest zupełną nowością na rynku motoryzacyjnym, swymi korzeniami sięgającą śmigłowców bojowych. Dzięki temu systemowi kierowca mniej rozprasza się podczas jazdy. Gdy sytuacja na drodze wymaga pełnej uwagi i koncentracji na przykład przy wyprzedzaniu lub hamowaniu sygnały z integralnego telefonu komórkowego oraz niektóre informacje z urządzeń pokładowych są zatrzymywane, aż sytuacja będzie spokojniejsza.
Układ nieustannie monitoruje działania kierowcy, śledząc ruchy kierownicy i pedału przyspieszania, działanie kierunkowskazów, hamowanie itp. Dane te są odpowiednio analizowane i po przekroczeniu określonego poziomu zaangażowania w prowadzenie samochodu informacje, które nie są istotne dla bezpieczeństwa, są wstrzymywane. System IDIS jest standardowym wyposażeniem wszystkich wersji nowego Volvo V50, bez względu na to, czy samochód posiada integralny telefon. IDIS jest fabrycznie przygotowany do współpracy z planowanymi do wdrożenia w przyszłości pokładowymi urządzeniami informacyjno-komunikacyjnymi. Im więcej dodatkowych funkcji, tym większa korzyść z systemu IDIS.
Zabezpieczenie przeciwkradzieżowe
Głęboka troska o bezpieczeństwo w Volvo nie ogranicza się tylko do bezpieczeństwa jazdy, ale również obejmuje bezpieczeństwo osobiste. Także i w tym zakresie Volvo V50 cechuje wysoki poziom ochrony pasażerów i przewożonych rzeczy, zarówno w czasie podróży, jak i po zaparkowaniu samochodu.
Volvo V50 może być na przykład wyposażone również laminowane szyby w drzwiach bocznych element nie spotykany w tej klasie pojazdów. Laminowane szyby są niezwykle trudne do stłuczenia, dzięki czemu stanowią skuteczną barierę dla prób włamania.
Zamiast tradycyjnego kluczyka
Volvo V50 może być wyposażone w system bezkluczykowego dostępu do samochodu. Umożliwia on otwieranie i zamykanie zamków oraz uruchamianie silnika bez użycia kluczyka. Wystarczy, że kierowca ma przy sobie (na przykład w kieszeni) specjalne urządzenie identyfikacyjne PAD (Passive Authorisation Device). Rozwiązanie to pozwala obsługiwać wszystkie zdalnie sterowane funkcje, np. włączać oświetlenie asekuracyjne czy uruchamiać alarm. Zapewnia to pełną swobodę i szybki dostęp do samochodu w sytuacji zagrożenia.
Pytania i odpowiedzi dotyczące systemu bezkluczykowego dostępu do samochodu:
W JAKI SPOSÓB DOKONYWANE JEST ZABLOKOWANIE I ODBLOKOWANIE DRZWI SAMOCHODU?
Do tego celu można użyć albo nadajnika PAD w sposób podobny, jak nadajnika zdalnego sterowania (naciskając przycisk), drzwi można otworzyć za pomocą klamki zewnętrznej, można też je zablokować od wewnątrz przyciskiem w drzwiach.
CZY MOŻNA OTWORZYĆ JEDYNIE DRZWI KIEROWCY?
Można w prosty sposób dokonać ustawień umożliwiających równoczesne odblokowanie wszystkich drzwi bocznych i drzwi bagażnika, bąd jedynie określonych drzwi bocznych (lub drzwi bagażnika).
CO SIĘ STANIE W PRZYPADKU POZOSTAWIENIA NADAJNIKA PAD W SAMOCHODZIE?
Po zablokowaniu zamków urządzenie to staje się nieaktywne. Otwarcie samochodu możliwe jest tylko za pomocą innego nadajnika PAD. Bez takiego nadajnika nikt nie będzie w stanie dostać się do samochodu. Pozostawiony w samochodzie nadajnik PAD można ponownie aktywować na różne sposoby. Najprostszy z nich to odblokowanie drzwi samochodu przy użyciu innego autoryzowanego nadajnika PAD.
JAK WYGLĽDA PROCEDURA URUCHAMIANIA SILNIKA?
Silnik uruchamia się za pomocą specjalnego przełącznika na desce rozdzielczej (należy go wcisnąć i przekręcić). Ze względów bezpieczeństwa równocześnie musi być naciskany pedał sprzęgła (w przypadku mechanicznej skrzyni biegów) lub pedał hamulca (w przypadku automatycznej skrzyni biegów).
CZY W PRZYPADKU WYRZUCENIA NADAJNIKA PAD Z SAMOCHODU ZGANIE SILNIK?
Jeżeli nastąpi to podczas jazdy, silnik nie zgaśnie. Jednak po wyłączeniu silnika nie będzie możliwe jego ponowne uruchomienie bez nadajnika PAD.
Usługa powiadomienia Volvo On Call
W wersji z integralnym telefonem GSM opcjonalnie dostępna jest usługa Volvo On Call. W razie wypadku drogowego, przy którym nastąpiło odpalenie poduszki powietrznej lub napinaczy pasów bezpieczeństwa, wysyłany jest sygnał do Centrum Obsługi Klienta, które natychmiast lokalizuje samochód i wzywa pomoc. Centrum Obsługi Klienta odbiera również sygnał w razie wzbudzenia autoalarmu i może powiadomić o tym fakcie policję, a następnie popilotować akcję interwencyjną.
(Usługa Volvo On Call nie jest dostępna na rynku polskim.)
Obsługa sytuacji awaryjnych Emergency Service System
Jest to funkcja w ramach usługi Volvo On Call, zapewniająca przesyłanie Centrum Obsługi Klienta dodatkowych informacji o rodzaju wypadku i jego powadze, czy nastąpiło odpalenie poduszek powietrznych itp. Ułatwia to odpowiednim służbom właściwe zaplanowanie i przeprowadzenie akcji ratunkowej.
Inne elementy zabezpieczenia przeciwkradzieżowego
Volvo V50 wyposażone jest w szereg dodatkowych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, takich jak:
Elektroniczny immobilizer
Elektroniczne znakowanie odstraszające
Indywidualnie identyfikowane moduły sterujące
Zestaw audio będący integralną częścią instalacji elektrycznej w samochodzie
Centralny zamek (standardowy, uruchamiany kluczykiem) jest wysoce wyrafinowanym układem, oferującym szereg możliwości indywidualnych ustawień:
Odblokowywanie drzwi wszystkich lub tylko kierowcy
Automatyczne blokowanie drzwi po ruszeniu z miejsca
Błyskanie wskanika przy odblokowaniu lub zablokowaniu drzwi z możliwością wyłączenia tej funkcji
Zróżnicowany czas świecenia oświetlenia asekuracyjnego i prowadzącego 30, 60 lub 90 sekund.
Opisy i dane zawarte w niniejszych materiałach prasowych dotyczą ogółu modeli Volvo przeznaczonych na rynek międzynarodowy. Szczegółowe specyfikacje mogą się różnić w zależności od kraju sprzedaży oraz mogą ulegać zmianom bez odnotowania tego.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: