Data publikacji: 04.07.2006
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowe Volvo S80 przyjazne alergikom
4.07.2006
Nowe Volvo S80 przyjazne alergikom
Jakość powietrza w nowym Volvo S80 została zatwierdzona przez Szwedzkie Towarzystwo Astmatyków i Alergików
Nowy model S80 jest pierwszym w historii autem, które spełnia wysokie standardy Szwedzkiego Towarzystwa Astmatyków i Alergików. Clean Zone Interior Package (CZIP) to nazwa nowej technologii, dbającej o czystość powietrza wewnątrz samochodu i dającej jeszcze więcej przyjemności z jazdy.
Towarzystwo Astmatyków i Alergików rekomenduje produkty według określonych kryteriów. Wymagany jest niski poziom formaldehydu, cząsteczek, różnego rodzaju środków drażniących, lotnych węglowodorów i zapachów – wyjaśnia Anders Löfvendahl, kierownik projektu w Volvo Cars oraz specjalista ds. warunków panujących wewnątrz auta.
Astma i alergie stają się coraz powszechniejszym problemem współczesnego społeczeństwa, dotykającym szczególnie często dzieci. Szacuje się, że w krajach zachodnich niemal połowa populacji cierpi z powodu jakiejś formy nadwrażliwości, na przykład na pyłki lub kurz. Aby zapewnić nadwrażliwym osobom bezpieczne i zdrowe warunki wewnątrz samochodu, Volvo Cars wprowadza właśnie nowy pakiet Clean Zone Interior Package (CZIP).
Automatyczna wentylacja wewnętrznego powietrza
Na Clean Zone Interior Package składa się zdalnie sterowany automatyczny system wentylacji kabiny. Włącza się on, gdy drzwi samochodu zostają otwarte pilotem, a następnie efektywnie usuwa wszelkie szkodliwe substancje i silne zapachy, jakie nagromadziły się wewnątrz zaparkowanego auta, dzięki czemu warunki w nim panujące stają się zdrowsze. System stopniowo ogranicza swoje działanie, gdy substancje lotne z elementów i materiałów wnętrza zostaną rozproszone. Anders Löfvendahl objaśnia, że największą trudnością projektu było zminimalizowanie poziomu węglowodoru w środku auta.
W gorących klimatach lotne węglowodory odparowują z plastików i tekstyliów. Substancje te mogą działać na nadwrażliwe osoby jak alergeny. Aby więc spełnić kryteria Towarzystwa Astmatyków i Alergików musieliśmy wprowadzić system automatycznej wentylacji komentuje Anders.
Czujnik monitorujący zanieczyszczenia powietrza
IAQS – system jakości wewnętrznego powietrza Volvo składa się z filtra i czujnika mówi Anders. Filtr jest zaimpregnowany aktywnym węglem, a jego zadaniem jest wychwytywanie cząsteczek, takich jak pyłki, z powietrza wpadającego do środka samochodu. Aktywny węgiel wchłania gazy i nieprzyjemne zapachy. – Czujnik rejestruje obecność różnego rodzaju substancji, na przykład tlenków azotu, tlenku węgla i węglowodorów w otaczającym powietrzu i – w razie zbyt wysokiego ich stężenia wyłącza dopływ powietrza z zewnątrz dodaje Anders. Tym samym system pomaga oczyszczać wewnętrzne powietrze i ogranicza ryzyko problemów związanych z alergią, astmą lub innymi formami nadwrażliwości.
Wnętrze łatwe w czyszczeniu
Nasza bliska współpraca ze Szwedzkim Towarzystwem Alergików i Astmatyków dała nam lepszy wgląd w potrzeby ludzi cierpiących na astmę i alergie mówi Anders. Na przykład nagromadzenie kurzu jest o wiele większym problemem, niż to sobie wyobrażaliśmy, kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt. Dlatego też zadbaliśmy, aby wnętrze S80 czyściło się jak najprościej. Unikaliśmy więc zbierających kurz powierzchni.. Zamiast nich zastosowaliśmy przetestowane pod kątem alergicznym pokrycia z naturalnej gumy zarówno w kabinie, jaki i w części bagażowej. Są to powierzchnie, które nie gromadzą kurzu i które dużo łatwiej utrzymać w czystości.
Czyste wnętrza we wszystkich samochodach Volvo
Pakiet Clean Zone Interior Package, zalecany przez Szwedzkie Towarzystwo Alergików i Astmatyków, będzie początkowo oferowany jako jedna z opcji nowego S80. CZIP stopniowo będzie udostępniany także w innych modelach. Wszystkie samochody Volvo już dziś spełniają surowe wymogi zdrowych warunków wnętrza. Tapicerki i materiały używane w kabinach są zgodne ze standardem Öko-Tex 100 międzynarodową normą zakazującą użycia różnorodnych materiałów mogących działać jak alergeny.
Skóra jest garbowana przy wykorzystaniu substancji roślinnych zamiast chromu, który jest powszechnie stosowany w branży garbarskiej. Z kolei komponenty z metalu wewnątrz samochodu przechodzą testy pod kątem alergii kontaktowych – dodaje Anders Löfvendahl.
Szwedzkie Towarzystwo Alergików i Astmatyków jest niezależnym krajowym stowarzyszeniem promującym informacje, które mogą ułatwić życie osobom cierpiącym na alergie lub astmę. Edukuje w tym zakresie społeczeństwo oraz wspiera badania nad astmą i alergiami.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: