Data publikacji: 2016-07-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowa Supra na 40-lecie modelu?
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Długo oczekiwany następca Toyoty Supry prawdopodobnie zadebiutuje na rynku w 2018 roku. Pod maską znajdzie się napęd hybrydowy 4×4 z superkondensatorem oraz silnikiem turbo od BMW. Nowe informacje na ten temat podał brytyjski magazyn Autocar.
Długo oczekiwany następca Toyoty Supry prawdopodobnie zadebiutuje na rynku w 2018 roku. Pod maską znajdzie się napęd hybrydowy 4×4 z superkondensatorem oraz silnikiem turbo od BMW. Nowe informacje na ten temat podał brytyjski magazyn Autocar.
Pierwszą zapowiedzią nowej sportowej Toyoty była Toyota FT-1 Concept. Następca Supry będzie nowym flagowym samochodem sportowym marki. Dziś dostępny jest tylko jeden sportowy Japończyk – GT86, jednak na horyzoncie pojawił się także mały, skierowany do młodzieży S-FR. Wiele wskazuje więc na to, że do końca dekady będziemy mieli może nawet 3 sportowe Toyoty, w tym GT86 drugiej generacji.
Następca Supry powstaje we współpracy z BMW, a nowa generacja BMW Z4 pojawi się w salonach mniej więcej w tym samym czasie. Toyota i BMW opracowują wspólną platformę, w której znajdą się rozwiązania technologiczne obu producentów. Pod maskę Supry i następcy Z4, który prawdopodobnie otrzyma nazwę Z5, trafi turbodoładowany, 6-cylindrowy silnik rzędowy od BMW.
Jego dopełnieniem będzie potężny hybrydowy napęd 4×4 o wyścigowej genezie. Wskazuje na to chociażby zapowiedź użycia superkondensatorów, które ładują się w kilka sekund, zapewniając świetne przyspieszenie. Toyota przetestowała to rozwiązanie w bolidzie TS040 Hybrid, który w 2014 roku wywalczył dla japońskiej marki mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych FIA. Wyścigowa hybryda łączyła 500 KM mocy silnika benzynowego z około 500 KM dostarczanymi przez silniki elektryczne. W ramach współpracy z BMW Toyota udostępni swoją wyczynową technologię hybrydową niemieckiemu producentowi.
Z kolei Bawarczycy wniosą do wspólnego projektu swoje doświadczenie we wzmacnianiu podwozia włóknem węglowym. Technologia ta znalazła zastosowanie w Serii 7 oraz w modelu i3. To wskazuje, że Supra znajdzie się w klasie aut premium, z adekwatną do tego ceną. Mimo to supersamochody Toyoty i BMW będą adresowane do różnych grup klientów.
Produkcja ostatniej jak dotąd, czwartej generacji Supry zakończyła się w 2002 roku. Jeśli nowa generacja trafi do salonów w 2018 roku, zbiegnie się to z 40-leciem modelu – oparta na Celice Supra zadebiutowała w Japonii w 1978 roku.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja