Data publikacji: 10.01.2005
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nowa filozofia samochodu kluczem do przyszłości motoryzacji
10.01.2005
Nowa filozofia samochodu kluczem do przyszłości motoryzacji
Wraz ze swym prototypowym modelem 3CC, debiutującym przed amerykańską publicznością na salonie Detroit NAIAS 2005, Volvo Car Corporation rewiduje utarte poglądy dotyczące sposobu korzystania z naszych samochodów w przyszłości.
Model 3CC o atrakcyjnej i nowoczesnej sylwetce, której klinowaty profil nadaje dynamiczny wyraz, jest bezbłędnie rozpoznawalny jako Volvo. Pod jego maską kryje się elektryczny zespół napędowy, bezgłośnie rozpędzający auto do maksymalnej prędkości ponad 135 km/h i pozwalający osiągnąć 100 km/h ze startu zatrzymanego w czasie około dziesięciu sekund nie emitując przy tym żadnych spalin!
Mierzące 3899 mm długości, 1624 mm szerokości i 1321 mm wysokości Volvo 3CC swymi rozmiarami zbliżone jest do klasycznego 2-miejscowego wozu sportowego ale na tym podobieństwa się kończą. Jak na sportowe auto, niespodzianka: unikalny układ siedzeń dwa plus jedno, dla dwóch dorosłych osób z przodu i jednej osoby dorosłej lub dwójki dzieci z tyłu.
Ta 3-siedzeniowa konfiguracja tworzy niespotykane gdzie indziej możliwości komunikacji pomiędzy pasażerami, zapewnia niezrównany komfort jazdy na tylnym siedzeniu i doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.
Model 3CC odzwierciedla pionierskie spojrzenie firmy Volvo Cars na kwestię mobilności, podyktowane troską o zapewnienie również przyszłym pokoleniom możliwości cieszenia się swobodą przemieszczania się, jaką samochód daje obecnym generacjom. Uważamy, że konieczne jest pokazywanie nowych sposobów radzenia sobie z problemem zanieczyszczania atmosfery i gęstniejącego ruchu drogowego. stwierdza Lars Erik Lundin, wiceprezes i dyrektor naczelny Volvo Monitoring and Concept Center (VMCC).
Volvo 3CC jest wyłącznym dziełem projektantów, inżynierów oraz finansistów z kalifornijskiej wylęgarni pomysłów Volvo Monitoring and Concept Center. Ich zadaniem było stworzenie koncepcji pojazdu przyszłości, który pozwoli utrzymać odpowiedni poziom mobilności. Pojazdu nie tylko zużywającego mało paliwa, lecz równocześnie funkcjonalnego, wygodnego i bezpiecznego, a przy tym przyjemnego w prowadzeniu i mającego atrakcyjny wygląd.
Pragniemy wytworzyć pozytywne nastawienie konsumentów, by wręcz chcieli być widziani w tym samochodzie. wyjaśnia Lars Erik Lundin. Chcemy dodać do tego pierwiastek emocjonalny, oferując nieszkodliwy dla środowiska naturalnego pojazd, który oddziałuje na wszystkie zmysły i którym ludzie będą chcieli jedzić.
Pomimo kompaktowych wymiarów, Volvo 3CC odbierane jest jako przestronne, dzięki żywym liniom i jasnym barwom. Wewnątrz króluje ergonomia, a niewielka grubość przedniego słupka sprzyja wrażeniu otwartości, które potęgują trzy przeszklone płaty dachu. Ponieważ drzwi uchylają się do góry, wraz z ich otwarciem odsuwa się do przodu ruchoma deska rozdzielcza, ułatwiając wsiadanie i wysiadanie. Dostęp do tylnego siedzenia dodatkowo ułatwia pomysłowo rozwiązany mechanizm przesuwu foteli. Również pedały można ustawić odpowiednio do indywidualnych wymagań.
Jednak celem, jaki przyświecał firmie Volvo Car Corporation, nie było tylko nadanie 3CC atrakcyjnego wyglądu założeniem było również stworzenie pojazdu przyszłości, który powinien wykazywać się doskonałą sprawnością energetyczną. Uzyskano to poprzez dobre własności aerodynamiczne mimo kompaktowej bryły, użycie lekkich materiałów w konstrukcji nadwozia oraz zastosowanie napędu elektrycznego.
W strukturze nośnej nadwozia Volvo 3CC zastosowano przestrzenną ramę ze stali o podwyższonej wytrzymałości, którą uzupełnia warstwowa płyta podłogowa z materiałów kompozytowych, tworząc bezpieczną i lekką konstrukcję. Zewnętrzne poszycie stanowi jednolita skorupa z włókna węglowego. Uzyskana w ten sposób wysoka sztywność nadwozia wraz z nowatorską konstrukcją zawieszenia przyczyniają się do doskonałych własności jezdnych samochodu.
Podwójna płyta podłogi, kryjąca ródła energii elektrycznej, jest rozwiązaniem przyszłościowym, ponieważ można je zastosować także w przypadku innych układów napędowych stosowanych w przyszłych pojazdach, bez względu na to, czy będzie to silnik spalinowy zasilany benzyną, olejem napędowym lub biogazem, czy też napęd hybrydowy z silnikiem elektrycznym. wyjaśnia Ichiro Sugioka, pracownik naukowy ośrodka VMCC w Kalifornii. W Detroit prezentujemy napęd elektryczny, jeden z najtrudniejszych do upakowania w samochodzie, aby podkreślić jego potencjał wobec bogactwa odnawialnych ródeł energii, którą można przekształcać w energię elektryczną.
Drobiazgowe badania w tunelu aerodynamicznym doprowadziły do uzyskania o 30 procent niższego współczynnika oporu powietrza niż w przypadku nowego sedana Volvo S40.
Zastosowany napęd daje możliwość jednorazowego pokonania dystansu ponad 300 km w określonych warunkach drogowych, zaś stosunek wielkości momentu obrotowego do masy pojazdu porównywalny jest do sportowych modeli T5, a przy tym wysoki moment dostępny jest w zakresie 0-3500 obr/min.
Uzyskano to dzięki specjalnie skonstruowanemu, również prototypowemu, układowi napędowemu. Siłę napędową wytwarza indukcyjny silnik prądu przemiennego o znamionowej mocy 80 kW, który przy niskiej prędkości obrotowej daje moment obrotowy na stałym poziomie 220 Nm, umożliwiając dynamiczne rozpędzanie auta. Maksymalna moc 107 KM osiągana jest przy 12000 obr/min. Silnik elektryczny może być wykorzystywany także do hamowania samochodu (momentem obrotowym 110 Nm). Odzyskiwana w trakcie hamowania energia wykorzystywana jest do ładowania akumulatorów, co wydłuża zasięg jazdy. W ten sposób można odzyskać do 20 procent energii.
ródło energii elektrycznej stanowią schowane pomiędzy cienkimi płytami warstwowej podłogi akumulatory litowo-jonowe, identyczne jak stosowane w nowoczesnych laptopach. Połączone ze sobą 3000 ogniw wytwarza napięcie pomiędzy 330 a 420 woltów i daje prąd o natężeniu 250 amperów. Ich ładowanie możliwe jest z dowolnego gniazda elektrycznego prądu przemiennego 110-240 V, 50-60Hz. Proces ładowania kontrolowany jest przez tę samą elektronikę, które steruje pracą silnika.
Silnik waży 50 kg, zaś zespół elektroniczny 30 kg. Oba są chłodzone wentylatorami.
Przednie i tylne zawieszenie napędzanego przez przednie koła Volvo 3CC oparte jest na podwójnych wahaczach rozwidlonych. W przednim zawieszeniu regulowane sprężyny ustawione są poziomo nad amortyzatorami, by uzyskać niską linię pokrywy silnika. W zawieszeniu tylnym regulowane sprężyny ustawione są pionowo nad amortyzatorami. Dzięki niewielkiej masie pojazdu oraz odzyskiwaniu energii hamowania, do skutecznego zatrzymania pojazdu wystarczył układ hamulcowy bez dodatkowego wspomagania. Na kołach 3CC założone są opony Michelin Pilot Sport 215/45 ZR18, normalnie spotykane tylko w najszybszych bolidach.
Wnętrze Volvo 3CC charakteryzuje pełne dynamiki ergonomiczne rozplanowanie otoczenia kierowcy i pasażera na przednim fotelu. Do nowatorskich rozwiązań należy między innymi zastąpienie tradycyjnych przełączników czujnikami zbliżeniowymi, które uaktywniają się w momencie, gdy palec znajdzie się w odległości 5 mm, pozwalając regulować światła, ustawienia klimatyzacji i zestawu audio.
Zamiast modyfikować istniejące modele i rozwiązania techniczne do potrzeb nowych rynków, firma Volvo uważnie wsłuchała się, przeanalizowała i otworzyła na wyzwania przyszłości, czego efektem było stworzenie całkowicie nowej koncepcji samochodu. mówi Lex Kerssemakers, wiceprezes ds. strategii marki, produktu i marketingu. Naszym zdaniem Volvo 3CC otwiera drzwi do tej przyszłości i dlatego koncepcję tą będziemy dalej rozwijać.
Opisy i dane zawarte w niniejszych materiałach prasowych dotyczą ogółu modeli samochodów produkowanych przez Volvo Car Corporation. W poszczególnych krajach dane techniczne mogą być różne i mogą ulec zmianie bez odnotowania tego.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: