Data publikacji: 2017-01-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: LS – światowy debiut flagowego sedana Lexusa
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Przed kilkoma dniami zapowiadaliśmy najbardziej wyczekiwaną premierę na rynku motoryzacyjnym. Północnoamerykańskie Targi w Detroit odsłoniły Lexusa LS na rok 2018. Ikonę marki od początku jej powstania. Piątej generacji sedan przeszedł ogromną metamorfozę.
Przed kilkoma dniami zapowiadaliśmy najbardziej wyczekiwaną premierę na rynku motoryzacyjnym. Północnoamerykańskie Targi w Detroit odsłoniły Lexusa LS na rok 2018. Ikonę marki od początku jej powstania. Piątej generacji sedan przeszedł ogromną metamorfozę. Historia sprzed 28 lat może się więc powtórzyć. Wtedy to model ten zadziwił luksusem, osiągami, komfortem, stylistyką, jakością i niezawodnością. LS pojawi się w około 90 krajach. Czym zachwyci?
Sylwetka i wzornictwo
LS to radykalna zmiana sylwetki, która dzisiaj staje się bardziej coupe, zachowując charakterystyczne elementy wzornicze marki. Nie oznacza to jednak, że zabraknie w niej przestronności limuzyny. To ukłon w kierunku młodszych nabywców aut luksusowych. W porównaniu z LS obecnej generacji, jest on o około 15 mm niższy, natomiast linia maski i pokrywy bagażnika poprowadzone są o odpowiednio ok. 30 mm i ok. 41 mm niżej. Nowy LS jest pierwszym sedanem marki z sześciosegmentowym układem szyb bocznych, które są płasko wkomponowane w słupki nadwozia.
Grill otrzymał unikalny siatkowy wzór, pozornie zmieniający swój wygląd w zależności od oświetlenia, będący efektem prac projektowych z użyciem komputerowych narzędzi wspomagających CAD, połączonych z ręczną obróbką tysięcy pojedynczych płaszczyzn. Nowy LS wprowadza pięć premierowych wzorów tarcz kół: dwa 19-calowe i trzy 20-calowe. 20-calowe tarcze kół mają połyskliwie wykończoną powierzchnię, uzyskaną za pomocą techniki elektropowlekania, zwanej napylaniem jonowym. Wszystkie wzory – oprócz jednego – mają konstrukcję ze specjalnymi pustymi przestrzeniami, których zadaniem jest ograniczanie hałasu rezonansowego powodowanego przez opony.
Wnętrza konsekwentnie wykończone luksusowo, z dbałością o detale, z charakterystycznym sznytem i rzemiosłem japońskich mistrzów. W nowym LS zobaczymy inspirowane wzorami Shimamoku drewniane elementy, łączące sztukę formowania z cienkich płatów drewna z technologią laserowego wycinania. Do wyboru będą następujące zestawy wykończenia: Art Wood/Organic, Art Wood/Herringbone oraz Laser Cut Special.
Fotele są o nowym kształcie, z możliwością nawet 28-punktowej elektrycznej regulacji ustawienia przednich, a także z funkcją podgrzewania, chłodzenia i masażu – również tą funkcję mają tylnie. Deska rozdzielcza z wyświetlaczami informacyjnymi na jednakowej wysokości ułatwia operowanie wszelkimi funkcjami bez zmiany pozycji, zapewniając pełną ergonomię miejsca kierowcy.
Ponieważ nowy LS jest niższy od swych poprzedników, w wersji z zawieszeniem pneumatycznym po raz pierwszy wprowadzono funkcję ułatwienia dostępu do samochodu. Po odblokowaniu drzwi przy użyciu elektronicznego kluczyka samochód się nieco podnosi i odchylają się boczne wyprofilowania fotela, ułatwiając kierowcy zajęcie miejsca za kierownicą.
Wyizolowana od zewnętrznych hałasów kabina nowego LS stanowi idealną przestrzeń zarówno dla standardowo montowanego wysokiej klasy zestawu nagłośnieniowego, jak i opcjonalnego audiofilskiego zestawu Mark Levinson z funkcją dźwięku przestrzennego i zespołem głośników w podsufitce. Do ich obsługi służy graficzny interfejs, który jest teraz bardziej przyjazny. Jego zdalny panel dotykowy reaguje analogicznie jak ekran smartfona, a ponadto potrafi rozpoznawać pismo odręczne. Oprócz szerokoformatowego wyświetlacza o przekątnej 12,3 cala, nowy LS może być opcjonalnie wyposażony w duży kolorowy wyświetlacz projekcyjny, prezentujący informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy.
Pod maską
Nowa 415-konna jednostka napędowa V6, 3,5 litrowy silnik, 10-stopniowa skrzynia biegów. Rozwija moc 415 KM i 600 Nm moment obrotowy – sporo więcej niż V8 w obecnym LS, czas rozpędzania 0-100 km/h wynoszący około 4,5 sekundy wersji z napędem 4 x 4. Do uzyskania niespotykanej dotąd płynności działania zespołu napędowego, przyczyniła się drabinowa rama usztywniająca kadłub silnika, odpowiednio przekonstruowane mocowania silnika, czy elektryczny napęd przepustnic spalin. Kierowca będzie miał możliwość dopasowywania sposobu reakcji układu napędowego, wybierając pomiędzy jego trybami pracy Normal, Sport i Sport+.
10-stopniowa automatyczna skrzynia biegów, to tradycyjna skrzynia z przekładnią hydrokinetyczną, jednak o czasach przełączania konkurujących z osiąganymi w układach dwusprzęgłowych. Duża rozpiętość przełożeń realizowana przez dziesięć gęsto zestopniowanych biegów idealnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju formach jazdy, zapewniając optymalne przełożenie w każdych warunkach. Konstrukcja Tylnonapędowa płyta podłogowa – platforma GA-L zadebiutowała w modelu LC 500. Dzisiaj z szerszym rozstawem osi, zapewnia najwyższe w historii tego modelu parametry sprawności prowadzenia, komfortu jazdy i wyciszenia kabiny. W celu zachowania niskiego położenia środka ciężkości i odpowiedniego rozkładu mas, nowy LS oferowany będzie jedynie w wersji wydłużonej, o szerokim profilu poprzecznym i niskiej sylwetce.
Do budowy nowego LS zastosowane zostały między innymi blachy ze stali o podwyższonej wytrzymałości i stopy aluminium, co pozwoliło zmniejszyć jego masę o ponad 90 kg w porównaniu do poprzednika. W celu dodatkowego zwiększenia wytrzymałości kluczowych stref struktury nośnej, wprowadzone zostały między innymi specjalne wzmocnienia w komorze silnikowej oraz zastosowano sztywne, wykonane ze stopu aluminium wieżyczki przedniego i tylnego zawieszenia. W wielodrążkowym zawieszeniu wprowadzono podwójne przeguby kuliste w górnych i dolnych wahaczach, co umożliwia precyzyjne przenoszenie najdrobniejszych ruchów, zarówno od strony układu kierowniczego, jak i nawierzchni drogi.
Systemy nowego LS:
– VDIM – układ stabilizacji ruchu pojazdu, kompleksowo steruje podzespołami samochodu – układem hamulcowym, kierowniczym, przeniesienia napędu i zawieszenia kontrolując liniowe i obrotowe ruchy samochodu względem jego osi podłużnej, poprzecznej i pionowej. Układ VDIM jest w stanie wspomagać stateczność ruchu w warunkach zróżnicowanej przyczepności podłoża, np. na nawierzchni częściowo suchej i częściowo oblodzonej.
– nowy pakiet bezpieczeństwa czynnego Lexus Advanced Safety System i zestaw funkcji bezpieczeństwa z pierwszą na świecie intuicyjną detekcją pieszych sprzężoną z aktywnym reagowaniem układu kierowniczego.
– system Driving Support nazwany Lexus CoDrive – pozwala na kontrolę sterowania pojazdem zależną i w zgodzie z intencjami kierowcy oraz stałe wsparcie podczas jazdy po autostradzie
Źródło: http://www.lexus-int.com/models/LS/explore-the-all-new-LS/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja