Data publikacji: 04 listopada 2004
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Fotele Volvo stanowią wzór ochrony kręgosłupa szyjnego
4 listopada 2004
Fotele Volvo stanowią wzór ochrony kręgosłupa szyjnego
Wszystkie przetestowane przez zajmującą się prewencją urazów kręgów szyjnych międzynarodową grupę ubezpieczeniową IIWPG (International Insurance Whiplash Prevention Group) modele Volvo uzyskały wyniki najlepsze w swoich klasach.
Firma Volvo Car Corporation okazała się jedyną, której wszystkie samochody uzyskały najlepsze wyniki w swoich klasach.
Bardzo się cieszymy, że samochody Volvo nas nie zawiodły mówi Ingrid Skogsmo, dyrektor ds. bezpieczeństwa drogowego w Volvo Car Corporation. Testy pokazały jedynie wycinek tego, co zdarza się w normalnym życiu. Jest to kolejny dowód na to, że Volvo przyjęło właściwy kierunek działań mających na celu ograniczenie ryzyka urazów kręgów szyjnych w zderzeniach związanych z najechaniem na tył samochodu.
Firma Volvo Car Corporation wprowadziła w swoich autach system zabezpieczenia przed urazami kręgów szyjnych (WHIPS) w roku 1998. W rozwiązaniu tym całe oparcie fotela jest tak skonstruowane, aby w razie uderzenia w tył samochodu chronić kręgi szyjne jadącego. Obecnie system WHIPS jest standardowym wyposażeniem wszystkich modeli Volvo.
Po sześciu latach obecności tego systemu w eksploatowanych w normalnym ruchu samochodach, działający przy Volvo Cars zespół badawczy wypadków drogowych potwierdził, że fotele z system WHIPS zmniejszyły o połowę ryzyko długotrwałych urazów karku w porównaniu z poprzednio stosowanymi. Również niezależne badania wskazują na znaczące ograniczenie częstotliwości tego typu urazów. mówi dr Lotta Jacobsson, ekspert techniczny w zakresie biomechaniki w ośrodku badawczym bezpieczeństwa drogowego Volvo Cars.
W trakcie prowadzonych przez IIWPG w Europie i Stanach Zjednoczonych badań poddano testom w sumie 208 przednich foteli. Sprawdzano przy tym, jak skonstruowane są zagłówki i jak zachowują się w czasie symulacji zderzeń, kiedy to umieszczony na specjalnych saniach fotel poddawany jest obciążeniu odpowiadającemu zderzeniu przy prędkości 16 km/h.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: