Wiadomości branżowe

Firmy stracą na sprzedaży aut

Firmy stracą na sprzedaży aut
Od 1 kwietnia przestanie obowiązywać zwolnienie z VAT od sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem podatku. Jak informuje Tygodnik Biznes i Prawo, resort finansów przedstawił projekt zmian w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Nowe przepisy likwidują zwolnienie z VAT dla sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem. Projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie w tym samym terminie, co nowelizacja ustawy o VAT, czyli 1 kwietnia 2014 r.Rozwiązanie to jest koniecznością dostosowania przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień z podatku do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 lipca 2012 r. w sprawie Bawaria Motors. W wyroku tym TSUE uznał, że przepisy dotyczące zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień są niezgodne z prawem unijnym.Komisja Europejska zgłosiła się do władz polskich o zmianę tej regulacji zgodnie z prawem UE. Polska zobowiązała się do wprowadzenia w miejsce stosowanego obecnie zwolnienia rozwiązań, które pełniej realizowałyby zasadę neutralności i powszechności

Od 1 kwietnia przestanie obowiązywać zwolnienie z VAT od sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem podatku.

<

p>Jak informuje Tygodnik Biznes i Prawo, resort finansów przedstawił projekt zmian w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Nowe przepisy likwidują zwolnienie z VAT dla sprzedaży samochodów osobowych kupionych z częściowym odliczeniem. Projektowane rozporządzenie powinno wejść w życie w tym samym terminie, co nowelizacja ustawy o VAT, czyli 1 kwietnia 2014 r.

Rozwiązanie to jest koniecznością dostosowania przepisów ustawy o VAT w zakresie zwolnień z podatku do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 lipca 2012 r. w sprawie Bawaria Motors. W wyroku tym TSUE uznał, że przepisy dotyczące zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień są niezgodne z prawem unijnym.

Komisja Europejska zgłosiła się do władz polskich o zmianę tej regulacji zgodnie z prawem UE. Polska zobowiązała się do wprowadzenia w miejsce stosowanego obecnie zwolnienia rozwiązań, które pełniej realizowałyby zasadę neutralności i powszechności opodatkowania przy sprzedaży pojazdów, przy których nabyciu podatnikowi przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego.

 

 

Źródło Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Koniec odliczenia 100% VAT od auta coraz bliżej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy