Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy opublikowało wyniki sprzedaży firm członkowskich za 2013 rok. Po trudnym roku 2012, kiedy odnotowano dwucyfrowy spadek sprzedaży we wszystkich segmentach, w roku 2013 pojawiły się oznaki ożywienia, które wykazały późniejszą kulminację.
<
p>W Polsce segment opon osobowych/dostawczych wykazał spadek na poziomie 5,65% w porównaniu z rokiem 2012. Wyniki kształtują się odpowiednio: dla opon letnich i sportowych spadek o 11,6%, natomiast dla opon zimowych spadek o 0,15%. Dane europejskie są nieco inne ? w segmencie opon dostawczych/sportowych spadek na poziomie 0,7%, przy czym opony letnie i sportowe zanotowały wzrost o 1,2%, opony zimowe spadek o 4,1%. Ponadto w Polsce wystąpił znaczny wzrost sprzedaży opon 4×4, aż o 15,1%, w Europie sprzedaż zanotowała dwukrotnie mniejszą dynamikę wzrostu, pozostając na poziomie 7,7%. Jednakże pomimo stabilizacji rynku nie wszystkie segmenty wykazały ten sam poziom ożywienia. Analiza danych z poszczególnych krajów wykazała, ze największy spadek miał miejsce w Niemczech ? największym rynku europejskim ? oraz w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że ożywienie było widoczne w krajach takich, jak Francja, Włochy, Wielka Brytania oraz Hiszpania.
W europejskim segmencie samochodów ciężarowych i autobusów nastąpił 7,5% procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim, w Polsce wzrost był większy, 9%.
– 2012 był szczególnie trudnym rokiem dla tego segmentu, który stracił 19% w porównaniu do 2011 roku. Poziom wyjścia był więc bardzo niski a nadzieja na wzrost bardzo duża – zauważa Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA. Dane rynkowe z obydwu segmentów rynku potwierdzają dominację importu z Chin, którego poziom oscyluje na wysokim poziomie 40% całkowitego importu opon konsumenckich i wykazuje spore, stałe wzrosty w segmencie ciężarówek. Import rośnie we wszystkich kategoriach, szczególnie w segmencie samochodów ciężarowych, gdzie stanowi już około 20% rynku europejskiego. Segmenty opon rolniczych oraz motocyklowych są dosyć stabilne, ze wzrostami na poziomie 1-2% w porównaniu z rokiem 2012. Ta stabilizacja tylko potwierdza bardzo słabą sprzedaż w 2012 roku i oczekiwanie na ożywienie.
– 2013 wyraźnie nie był rokiem przełomu na rynku opon, ale dane pokazują konsolidację rynku i powrót do wzrostu po negatywnym roku 2012. Mamy nadzieję, że ten trend zostanie potwierdzony w nadchodzącym roku 2014, w którym oczekujemy 2-3% wzrostów ? podsumowuje Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA.
Biorąc pod uwagę fakt globalnego ożywienia gospodarczego (coraz bardziej widocznego również w Europie) można założyć, że powyższy wniosek będzie miał zastosowanie również na rynkach Europy Środkowowschodniej.