Elektromobilność energetyka transport

Energa doda energii tczewskiej elektromobilności

Energa doda energii tczewskiej elektromobilności
Liczba samorządowych partnerów współpracujących z Energą na rzecz rozwoju elektromobilności stale rośnie. Po Toruniu do tego grona dołączył także

Data publikacji: 07.08.2017 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Energa doda energii tczewskiej elektromobilności Kategoria: transport, energetyka

Liczba samorządowych partnerów współpracujących z Energą na rzecz rozwoju elektromobilności stale rośnie. Po Toruniu do tego grona dołączył także Tczew.

Liczba samorządowych partnerów współpracujących z Energą na rzecz rozwoju elektromobilności stale rośnie. Po Toruniu do tego grona dołączył także Tczew.

Tczew, czwarte co do wielkości miasto na Pomorzu, dołączył dziś do budowanego przez Energę samorządowego partnerstwa na rzecz elektromobilności. Współpracę firmy z tczewskim magistratem zainicjowało podpisanie listu intencyjnego. Parafowali go Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA, oraz Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

– Elektromobilnośc to jeden z najważniejszych obecnie tematów, nie tylko dla naszej spółki, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. To bardzo istotne rozwiązanie dla mieszkańców. Śliczne miasto Tczew zamierza inwestować w zakup pojazdów elektrycznych. Chcielibyśmy uczestniczyć w tym dziele, w tworzeniu infrastruktury tych samochodów, nie tylko autobusów, ale także samochodów osobowych. Elektromobilność to jednak nie tylko biznes i infrastruktura, to też kampania uświadamiająca mieszkańcom, że warto inwestować w pojazdy z napędem elektrycznym, nie tylko ze względu na korzyści dla ochrony środowiska czy dla zdrowia i komfortu tczewian. Musimy bowiem pamiętać, że e-autobusy nie tylko nie emitują spalin, ale też ich praca jest znacznie cichsza, niż pojazdów z silnikami spalinowymi. Ponadto, pojazdy te są znacznie tańsze w bieżącej eksploatacji – podkreślał prezes Daniel Obajtek.

Tczew to drugie po Toruniu miasto poza Trójmiastem, z którym Energa podpisała list intencyjny na rzecz rozwoju gminnej elektromobilności. Tak, jak w tamtym przypadku, współpraca z tczewskim samorządem będzie ukierunkowana na stworzenie optymalnej koncepcji elektrycznego transportu publicznego oraz na wsparcie miasta w opracowaniu programu jego rozwoju. Eksperci Energi dokonają analizy aktualnych tras i rozkładów jazdy autobusów. Będą przy tym współpracować z miejskim przewoźnikiem i odpowiednimi jednostkami gminnymi odpowiedzialnymi za nadzór nad transportem publicznym. Pozwoli to opracować plan najbardziej optymalnego rozmieszczenia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

A to już wiesz?  TSL na niskim biegu przez długi kontrahentów

1 / 4

W lutym Tczew jako jedyne miasto na Pomorzu podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności. Sygnatariuszami było łącznie 41 samorządów, a także resorty rozwoju i finansów oraz energii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z kolei 30 czerwca w zakresie rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego władze miasta podpisały z NCBR indywidualne porozumienie. Współpraca z Energą jest więc dla miasta kolejnym krokiem w kierunku elektryfikacji miejskiego taboru.

– W nowym przetargu na komunikację miejską, który ogłosimy w przyszłym roku, będziemy wymagać, aby przewoźnik dysponował autobusami elektrycznymi. Oczywiście nie chodzi o wymianę całego taboru, ale sukcesywne wprowadzanie autobusów z napędem elektrycznym. Tczewianie mieli niedawno okazję przetestować pierwszy autobus elektryczny, który nasz przewoźnik na próbę wprowadził do miejskiej komunikacji. Testy wypadły pomyślnie. Autobusy elektryczne są bardziej ekologiczne, tańsze w utrzymaniu i ciche, co szczególnie podkreślali pasażerowie. Wprowadzenie autobusów z napędem elektrycznym do komunikacji miejskiej jest kolejnym przedsięwzięciem samorządu miasta Tczewa zmierzającym do poprawy jakości powietrza w mieście – zaznaczał Mirosław Pobłocki, prezydent miasta Tczewa.

Energa, poprzez zależną spółkę Enspirion, sukcesywnie gromadzi doświadczenie oraz wiedzę z zakresu elektromobilności. Oferta doradztwa dla samorządów w planowaniu infrastruktury pod elektryczny transport publiczny to kolejny krok gdańskiej grupy energetycznej na drodze do pozycji lidera na polskim rynku e-mobility. Wcześniej w ramach samodzielnie prowadzonego programu badawczo-rozwojowego zbadała zachowania użytkowników samochodów elektrycznych wśród mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Było to możliwe dzięki udostępnieniu pilotażowej sieci ładowania pojazdów napędzanych elektrycznie. Aktualnie Grupa Energa obsługuje siedem ogólnodostępnych, czasowo bezpłatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych.

– Bardzo cieszy mnie, że mogę być świadkiem dzisiejszego spotkania. Tego typu inicjatywy pozwalają nam wierzyć, że już wkrótce elektryczne pojazdy krążyć będą nie tylko po drogach Tczewa, ale także w całym kraju, jak to zakładają rządowe strategie. Tczew daje też nadzieję, że nie będzie to zasługa jedynie elektrycznych autobusów, ale także osobowych e-aut. Chciałbym w związku z tym pogratulować zarówno miastu, jak i Enerdze odwagi w podejmowaniu wyzwań elektromobilności i mam nadzieję, że obie strony wyciągną ze współpracy jak najwięcej korzyści, zarówno biznesowo, jak i społecznie – mówił Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, również obecny przy podpisaniu listu.

A to już wiesz?  Szkolenia z bezpiecznej jazdy to m.in. obniżenie kosztów utrzymania floty

W bliskiej przyszłości firma planuje jednak wyjść poza rolę konsultanta i zaproponować samorządom i mieszkańcom polskich gmin szerszą paletą produktów. Wśród nich znaleźć się mogą m. in. wynajem flot e-aut dla jednostek samorządowych czy budowa punktów ładowania na zamówienie lokalnych firm. Co więcej, już teraz atrakcyjne rozwiązania dla samorządów wprowadza spółka Energa Oświetlenie. Chodzi m. in. o technologię inteligentnych parkingów (których prototyp powstał w tym roku w leżącym niedaleko Tczewa Pelplinie), czy inteligentnych przejść dla pieszych. źródło: Biuro Prasowe Grupa ENERGA Załączniki: Energa doda energii tczewskiej elektromobilności transport, energetyka - Liczba samorządowych partnerów współpracujących z Energą na rzecz rozwoju elektromobilności stale rośnie. Po Toruniu do tego grona dołączył także Tczew. Hashtagi: #transport #energetyka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy