Volvo

Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design

Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design
Data publikacji: 16 maja 2006 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design 16 maja

Data publikacji: 16 maja 2006
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design

16 maja 2006
Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design

Zajęcia z dziennikarzami, pierwsza w Polsce prezentacja samochodu koncepcyjnego oraz wystawa skandynawskiego designu, to zaledwie kilka elementów rozpoczynającego się programu Volvo Design. Celem projektu jest przybliżenie i uświadomienie jego odbiorcom znaczenia i zakresu współczesnego designu.

Volvo Design ma zachęcić do dyskusji na temat aktualnych trendów w obszarze designu, a także przenikania się sztuki wysokiej z produkcją przemysłową. Podczas zajęć Akademii Design przedstawiciele świata sztuki i świata mediów dyskutują o historii designu, poznają sylwetki i prace czołowych polskich i światowych projektantów. Założeniem programowym w kolejnych latach jest prezentacja i promocja współczesnych, polskich osiągnięć w dziedzinie wzornictwa, a następnie promocja najbardziej obiecujących artystów.

„Volvo tworząc samochody od początku czerpało inspirację z tradycji skandynawskiego wzornictwa. Dzięki temu samochody Volvo są nie tylko niezawodne i bezpieczna, ale po prostu piękne”, mówi Paweł Kacprzyk, Prezes Volvo Auto Polska.

Jednym z głównych wydarzeń Volvo Design jest sprowadzenie do Polski samochodu koncepcyjnego YCC, który został zaprojektowany przez kobiety. YCC to śmiały i odważny design, ale również ergonomiczne rozwiązania i wiele innowacji, które sprawiają, że samochód ten można określić mianem „auta przyszłości”. Prezentacja auta połączona będzie ze spotkaniem z kobietami uczestniczącymi w pracach nad projektem YCC. W ramach tego wydarzenia zaplanowano także wyjątkową sesję zdjęciową, której głównym bohaterem będzie YCC.

„Przeszłość”

W ramach programu odbywają się wykłady Volvo Design Academy, której wykładowcami są autorytety w dziedzinie designu i osobowości świata sztuki. Na pierwszym spotkaniu  „Przeszłość” Józef Mrozek (kierownik Zakładu Historii i Teorii Design Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie) przedstawił zarys historii designu, Anna Frąckiewicz (kurator wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski) opowiedziała o tradycjach polskiego wzornictwa w latach 60., natomiast Radosław Stawicki (Volvo Auto Polska) przybliżył słuchaczom rolę designu w rozwoju marki Volvo. Anna Maga (kustosz Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie) przedstawiła sylwetką polskiego projektanta Janusza Zygadlewicza. Uczestnicy spotkania mieli również okazję poznać odnoszącego sukcesy na świecie designera, Janusza Konaszewskiego.

A to już wiesz?  Nowy projekt Volvo – smartfon zamiast kluczyka już za rok

Z okazji pierwszego spotkania w Akademii Volvo Design otwarta została wystawa pod przewrotnym tytułem „Œniadanie Mistrzów”, którą od 26.04.można oglądać w salonie Domu Volvo, przy ulicy Puławskiej 556/560. W tym przypadku nazwa odnosi się do naczyń, których używamy przy śniadaniu, a zaprojektowane zostały przez wybitnych mistrzów designu. Na wystawie pokazane są wybrane części serwisów do kawy i herbaty, które zaprojektowano m.in. dla firm Kaffe Haag, Schramberg, KPM Berlin, Villeroy & Bosch, Rosenthal czy Ćmielów. Kolekcja jest częścią zbiorów prywatnych jednego z ekspertów.

„TeraŸniejszość”

Podczas kolejnych zajęć Volvo Design Academy zatytułowanych „TeraŸniejszość” Józef Mrozek przedstawi cele współczesnego designu. Michał Stefanowski (wykładowca Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych) będzie mówił o roli wzornictwa przemysłowego w Europie, poruszy także temat systemu informacji w mieście jako projektu designerskiego. Redaktor magazynu „Dobre Wnętrze” oraz magazynu „2+3 D” – Magda Kochanowska opowie o najnowszych trendach w designie. Nie zabraknie również spotkania z projektantem, którym w maju będzie Tomasz Rudkiewicz. Przedstawi on swoje prace, wśród których znajdzie się wizjonerska deska rozdzielcza autobusu Volvo.

„Przyszłość”

Cykl spotkań w ramach Volvo Design Academy zakończy się wykładami zatytułowanymi „Przyszłość”. Józef Mrozek przedstawi wyzwania, jakie stoją przed współczesnym wzornictwem wobec zmieniającej się rzeczywistości. Redaktor naczelna kwartalnika poświęconego tematyce designu, Czesława Frejlich w wykładzie zatytułowanym „Na miarę człowieka” opowie o wyzwaniach stojących przed projektantem, który chce stworzyć przedmioty ergonomiczne. Szefowa Autorskiego Banku Projektów, Beata Bochińska poprowadzi wykład o pokoleniu wielkiej zmiany, jak nazywa się designerów tworzących w Polsce po 1989 roku. Jako specjalistka od wprowadzania na rynek nowych produktów oraz projektowania zada też przewrotne pytanie „Czy biurko umarło?”. Cykl zakończy się spotkaniem z designerem Danielem Zielińskim, który otworzy wystawę swojego autorstwa.

VolvoDesign.pl

A to już wiesz?  Zaproszenie na konferencję prasową – Volvo Car Moment

Do projektu dedykowana została specjalna strona www.volvodesign.pl, na której znaleŸć można szczegóły dotyczące projektu, najnowsze informacje na temat ciekawych wystaw i imprez związanych z designem. Zainteresowani wykładami mogą również pobrać ze strony film dokumentujący poszczególne zajęcia Volvo Design Academy.

Cele jakie stoją przed programem Volvo Design to edukacja na temat design, a także przybliżenie wiedzy na temat szwedzkich tradycji w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Zajęcia Volvo Design Academy, prezentacja samochodu koncepcyjnego YCC oraz wystawy odbywają się w Domu Volvo. Jest to miejsce szczególne dla firmy, gdyż stanowi odzwierciedlenie takich wartości Volvo jak skandynawski luksus, prostota
i piękno, przestrzeń i czystość formy. Prezentacja Yours Concept Car uświetni obchody piątej rocznicy powstania Domu Volvo.

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, a także magazynów 2+3D oraz Playboy. Partnerami Volvo Design są Brainshop U-boot, K2 Internet, Sensors, MindShare, AMS oraz ProfiLab.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
 Czy produkt przemysłowy może być sztuką? Volvo rozpoczyna nowy projekt pod nazwą Volvo Design

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy