Data publikacji: 15.09.2003
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Całkowicie odmienione Volvo S40: różne warianty układu napędowego i gama siedmiu silników
15.09.2003
Całkowicie odmienione Volvo S40: różne warianty układu napędowego i gama siedmiu silników
Nowa generacja silników o zwartej konstrukcji i niskim tarciu wewnętrznym
Zwarta konstrukcja zwiększa bezpieczeństwo podczas zderzenia
Pięć cylindrów i duża pojemność skokowa
Czterocylindrowy turbodoładowany silnik Diesla
Sześciobiegowa skrzynia mechaniczna rodem z modeli R
Starannie zestrojone podwozie i opcjonalny napęd na cztery koła (AWD)
Mimo zwartej budowy, nowe Volvo S40 posiada rzędowy, pięciocylindrowy silnik umieszczony poprzecznie – rozwiązanie niespotykane w samochodach tej klasy.
Zastosowanie takiego układu jednostki napędowej było możliwe dzięki zmniejszeniu gabarytów silnika. W rezultacie samochód ten charakteryzuje się znakomitymi osiągami i doskonałym prowadzeniem. Zwarta konstrukcja silnika wpłynęła również korzystnie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas zderzenia.
Równocześnie z nowymi silnikami opracowywano podwozie, dążąc do uzyskania konstrukcji nie ustępującej pod względem własności jezdnych rozwiązaniom z większych modeli Volvo.
Nowa generacja silników o niezwykle zwartej konstrukcji
Nowe silniki benzynowe stanowią rozwinięcie konstrukcyjne jednostek o niskim tarciu wewnętrznym, napędzających duże modele Volvo. Nowa generacja nosi oznaczenie RNC – litera C, pochodząca od słowa „Compact”, oznacza zwartą budowę. Większość podzespołów stanowiących osprzęt silnika zaprojektowano i rozmieszczono w taki sposób, by po zmontowaniu całość zajmowała możliwie mało miejsca:
Ujście kolektora wylotowego jest skierowane w dół, w kierunku kadłuba silnika.
W celu dodatkowego zmniejszenia gabarytów, kolektory w silnikach turbodoładowanych są odlewane wraz z obudową turbosprężarki
Zwarty kolektor dolotowy wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym prowadzi do góry, ponad silnik. Ze względów bezpieczeństwa wtryskiwacze paliwa montowane są w aluminiowych gniazdach.
Alternator, pompa cieczy chłodzącej i sprężarka klimatyzacji mają niewielkie wymiary i są rozmieszczone w przemyślany sposób
Umieszczona w innym miejscu sprężarka klimatyzacji jest lepiej chroniona w razie kolizji.
Więcej miejsca pomiędzy silnikiem i kabiną
W rezultacie uzyskano silnik o 200 mm węższy i o 25 mm krótszy od wersji stosowanych w większych modelach Volvo. Dzięki zwartej budowie jednostka napędowa jest również lżejsza. Typowy dla Volvo układ podzespołów – z poprzecznie ustawionym silnikiem – korzystnie wpłynął na wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zderzenia, ponieważ w komorze silnika zyskano dodatkową przestrzeń na deformację nadwozia. W razie kolizji, zanim wał korbowy zetknie się ze wzmocnieniem poprzecznym przy przegrodzie, jednostka napędowa musi przemieścić się do tyłu o co najmniej 150 mm.
Odległość głowicy silnika od pokrywy komory silnika w żadnym miejscu nie jest mniejsza niż 70 mm. Dzięki temu możliwe jest lekkie wgniecenie pokrywy – w ten sposób zmniejsza się ryzyko poważniejszego urazu głowy potrąconego pieszego bąd rowerzysty.
Mocne silniki zapewniają płynne rozpędzanie
Nowe, pięciocylindrowe, rzędowe jednostki mają pojemność skokową 2.4 oraz 2.5 litra. Dzięki swym pięciu cylindrom i dużej pojemności, silniki rozwijają wysoki moment już przy małych prędkościach obrotowych – umożliwiają tym samym szybkie rozpędzenie auta.
Pięciocylindrowy silnik o dużym skoku tłoka ma ponadto spokojniejszy, przyjemniejszy charakter ze względu na niski poziom drgań i płynną pracę.
W silnikach przeznaczonych do nowego Volvo S40 zastosowano te same rozwiązania techniczne, które występują w jednostkach napędzających większe Volvo.
Cztery zawory na cylinder i dwa wałki rozrządu umieszczone w głowicy zapewniają dużą moc i żywą reakcję.
Układ płynnej regulacji faz rozrządu (CVVT) gwarantuje dużą moc i wysoki moment obrotowy w połączeniu z niższym zużyciem paliwa i ograniczoną emisją substancji szkodliwych.
Elektroniczny układ sterowania pracą silnika z precyzyjnym sterowaniem adaptacyjnym poprawia sprawność spalania i osiągi jednostki napędowej.
Turbodoładowane T5 – w przyszłości również z AWD
Volvo S40 T5 jest wersją o najbardziej sportowym charakterze. Zostało wyposażone w 2.5-litrowy silnik benzynowy z niskociśnieniową turbosprężarką. Parametry turbodoładowania dobrano z myślą o uzyskaniu wysokiego momentu w całym zakresie prędkości obrotowych. Płaska charakterystyka momentu obrotowego zapewnia doskonałe przyspieszenie.
Silnik T5 osiąga moc 220 KM i rozwija moment 320 Nm.
W przyszłości Volvo S40 T5 będzie dostępne również w wersji z napędem na wszystkie koła (AWD). Wariant taki znajdzie się na rynku w 2004 roku. Będzie wyposażony w taki sam układ z elektronicznie sterowanym sprzęgłem hydraulicznym, jaki stosowany jest w wersjach AWD większych modeli Volvo.
„Napęd na wszystkie koła zwiększa prestiż samochodu. Wersja AWD w tym segmencie aut daje klientom większe możliwości wyboru i zwiększa naszą konkurencyjność” – wyjaśnia Peter Ewerstrand, kierownik projektu Volvo S40.
Bogata gama silników
W chwili wprowadzania na rynek, nowe Volvo S40 będzie również dostępne z jednym spośród dwóch pięciocylindrowych silników wolnossących: 2.4i oraz 2.4, o mocy – odpowiednio – 170 KM i 140 KM. Obydwie jednostki mają pojemność skokową 2.4 litra.
Proponujemy ponadto zupełnie nowy, czterocylindrowy silnik Diesla – 2.0D. Posiada on turbodoładowanie oraz układ wtryskowy „common rail” drugiej generacji.
W układzie wtryskowym wytwarzane jest bardzo wysokie ciśnienie umożliwiające rozpylenie paliwa na niezwykle drobne cząstki. Sprzyja to zarówno poprawie osiągów silnika, jak i zmniejszeniu toksyczności spalin. W 2004 roku w ofercie znajdzie się filtr cząstek stałych.
Wtryskiwacze piezoelektryczne mogą dzielić dawkę paliwa na drobniejsze porcje wtryskiwane w kilku etapach podczas każdego cyklu pracy, dzięki czemu zmniejsza się hałaśliwość pracy silnika. Jednostka napędowa wyposażona w takie wtryskiwacze spełni normy czystości spalin, które zostaną wprowadzone w przyszłości.
Silnik Diesla powstał w wyniku prac rozwojowych prowadzonych wspólnie przez firmy Ford i Peugeot.
Pojemność skokowa silnika wynosi 2.0 litra. W 2004 na rynek trafi mniejsza jednostka napędowa Diesla o pojemności 1.6 litra.
Gama dostępnych silników będzie konsekwentnie rozszerzana.
Silnik Układ cylindrów Moc maksymalna Moment obrotowy Wprowadzenie na rynek
2.4 5-cyl., rzędowy 140 KM 220 Nm – wraz z wprowadzeniem Volvo S40
2.4i 5-cyl., rzędowy 170 KM 230 Nm – wraz z wprowadzeniem Volvo S40
T5 5-cyl., rzędowy 220 KM 320 Nm – wraz z wprowadzeniem Volvo S40
2.0 D (turbodoładowany) 4 cyl., rzędowy 136 KM 340 Nm – wraz z wprowadzeniem Volvo S40
1.8 4-cyl., rzędowy 120 KM 160 Nm – wiosna / lato 2004
1.6 4-cyl., rzędowy 100 KM 145 Nm – jesień 2004
1.6 D (turbodoładowany) 4-cyl., rzędowy 110 KM 240 Nm – jesień 2004
Osiągi i zużycie paliwa podano w osobnych informacjach, zawierających dane techniczne.
W planach jest również wprowadzenie dwupaliwowych silników Bi-Fuel, które można zasilać zarówno gazem ziemnym, jak i benzyną.
„Gdy na rynku znajdą się już wszystkie wersje, wyboru będzie można dokonać spośród licznej i pełnej gamy silników” – mówi Peter Ewerstrand. „Będziemy w stanie sprostać niemal wszystkim wymaganiom i życzeniom”.
Skrzynie biegów z modeli R
Sześciobiegowa skrzynia mechaniczna opracowana do Volvo S60 R i V70 R debiutuje teraz w Volvo S40 T5. Sześć przełożeń w przód dobierano z myślą o połączeniu dynamiki rozpędzania i wysokiej prędkości jazdy. W skrzyni zastosowano potrójne synchronizatory i zagwarantowano precyzję zmiany biegów oraz wyrane wyczucie położeń spoczynkowych dwigni.
Z silnikami wolnossącymi współpracują nowej generacji pięciobiegowe skrzynie mechaniczne Volvo. Wyposażono je w potrójne synchronizatory umożliwiające szybką i precyzyjną zmianę przełożeń.
Adaptacyjna automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów zastosowana w Volvo S40 jest taka sama, jak w większych modelach Volvo. Jest to skrzynia pięciobiegowa z układem adaptacyjnego dopasowywania sposobu zmiany przełożeń do stylu jazdy kierowcy.
Wiele wysiłku włożono w dostosowanie półosi napędowych i przegubów do wysokiej mocy silnika oraz w zapewnienie płynnego, wolnego od szarpnięć przeniesienia momentu obrotowego podczas przyspieszania.
Sześć biegów również do Diesla
Wersja z turbodoładowanym silnikiem Diesla jest standardowo wyposażona w sześciobiegową skrzynię mechaniczną (inną, niż stosowana w wersji T5). Możliwość uzyskania dużej siły napędowej na każdym przełożeniu pozwala na szybkie rozpędzenie samochodu.
Podwozie o charakterystyce typowej dla większego samochodu
Nowe Volvo S40 konstruowano w tym samym duchu, co modele Volvo S60 i S80. Doświadczenia zdobyte podczas prac nad zaawansowanym technicznie Volvo S60 R wykorzystano do przygotowania wytycznych dla nowego modelu klasy średniej.
„Nowoczesne Volvo musi reagować posłusznie na każde polecenie kierowcy – natychmiastowo i pewnie” – podkreśla Peter Ewerstrand. „W prowadzeniu powinno być równie przyjemne, co bezpieczne. W przypadku nowego Volvo S40 mieliśmy bardzo duże ambicje przystępując do prac. I jesteśmy więcej niż zadowoleni z rezultatu.”
Pięciocylindrowy silnik z założenia przynależy do większego samochodu. Również rozwiązania techniczne podwozia zaczerpnięto z dużych modeli Volvo. Niezależne wielowahaczowe zawieszenie tylne doskonale łączy komfort jazdy i przewidywalną reakcję samochodu. Szerszy rozstaw kół i większy rozstaw osi – w porównaniu z obecnym modelem Volvo S40 – również wpływają na bardziej stabilne zachowanie auta na drodze.
Ze szczególną dbałością obliczono parametry geometrii zawieszenia przedniego, dążąc do zagwarantowania szybkiej, akcentującej sportowy styl, reakcji na ruchy kierownicy.
„Układ kierowniczy z elektrohydraulicznym wspomaganiem reaguje lekko, precyzyjnie i w kontrolowany sposób.”
„Nowy układ napędowy i starannie zestrojone podwozie w połączeniu z niezwykle dużą sztywnością skrętną nadwozia stanowią zapowied wyjątkowo przyjemnych wrażeń towarzyszących jedzie. Ten samochód sprawi, że kierowca z niecierpliwością będzie oczekiwał sposobności jego poprowadzenia.” – zapewnia Peter Ewerstrand.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: