Data publikacji: 30.09.2003
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Całkowicie odmienione Volvo S40: bezpieczeństwo w zwartym formacie
30.09.2003
Całkowicie odmienione Volvo S40: bezpieczeństwo w zwartym formacie
Osoby podróżujące nowym Volvo S40 są równie bezpieczne jak w Volvo S80 dzięki:
Nowej opatentowanej konstrukcji przodu
Zastosowaniu czterech różnych gatunków stali
Przemyślanej konstrukcji komory silnikowej
Przekonstruowanej bezpiecznej kolumny kierownicy
„Kiedy projektowaliśmy od nowa Volvo S40, musieliśmy przede wszystkim odpowiedzieć na dwa pytania”, mówi inżynier Ragnar Crona zajmujący się w Volvo Cars bezpieczeństwem samochodów:
Jak poradzić sobie z dużymi siłami występującymi w momencie zderzenia z większymi pojazdami?
Gdzie znajduje się granica zgniotu, zapewniająca bezpieczeństwo osobom znajdującym się w Volvo S40?Problem polega na tym, że w przypadku działania dużych sił konstrukcja przodu powinna ulec odkształceniu. Siła ta musi być jednak mniejsza niż wytrzymałość klatki bezpieczeństwa chroniącej ludzi w aucie. Oznacza to, że charakterystyka zderzeniowa jest w dużym stopniu uzależniona od tej, jak mocna jest konstrukcja klatki bezpieczeństwa.
W przypadku klasycznej konstrukcji przodu, siły działające przy zderzeniu zostają przeniesione z podłużnic na progi i podłogę. W trakcie przenoszenia sił zderzenia powstają duże momenty gnące. Od wielkości tych momentów uzależnione są maksymalne siły, jakie są w stanie wytrzymać podłużnice. Tak więc, aby nie dopuścić do zgniecenia elementów nośnych, siły działające na podłużnice muszą być stosunkowo niewielkie. Energia, którą może pochłonąć podłużnica zależy od czasu działania i wielkości siły, którą może przenieść ten element konstrukcyjny. Wielkość energii jaką jest w stanie przejąć na siebie podłużnica zależy od jej długości i możliwości pochłaniania sił na nią działających. Mniejsze możliwości wymagają dłuższych podłużnic, co zawsze stanowi dodatkowe wyzwanie przy projektowaniu mniejszych samochodów.
Nowa opatentowana konstrukcja przodu
Nowe Volvo S40 ma całkowicie nową konstrukcję przodu. Konstrukcja ta została opatentowana przez Volvo. W Volvo S40 siły z odkształcających się podłużnic
przenoszone są na ramę złożoną z elementów podłużnych i poprzecznych, która tworzy przednią część klatki bezpieczeństwa.
Sposób tej konstrukcji można przyrównać do konstrukcji starego mostu kolejowego, w którym ukośne elementy kratownicy przejmują w optymalny sposób wszystkie siły działające na most.
W takim układzie konstrukcyjnym można dopuścić deformację podłużnic przy większym obciążeniu. Oznacza to, że krótsze podłużnice mogą pochłonąć większą ilość energii, a zatem cały przód może być krótszy.
W tym rejonie nadwozia, który pochłania energię zderzenia zastosowano stal o wysokiej wytrzymałości (High-Strength Steel). Ten gatunek stali jest optymalny przy odkształcaniu się pod działaniem bardzo dużych sił.
W części pojazdu, która znajduje się wokół ludzi, czyli tam gdzie chcemy uniknąć odkształceń lub dopuścić je w niewielkim stopniu, zastosowano stal o bardzo wysokiej wytrzymałości (Extra-High-Strength Steel). Pomimo że stal ta jest bardzo mocna, to jednak nadal dość plastyczna, aby zagwarantować odkształcanie się klatki bezpieczeństwa w kontrolowany sposób.
Każdy element wie, gdzie się ma znaleć po zderzeniu
Tak więc, Volvo S40 zostało zaprojektowane w taki sposób, aby pochłonąć energię zderzenia, a odkształcenia ograniczyć do części przedniej. Jedyny problem polega na tym, że auto napędzane jest silnikiem pięciocylindrowym. „Normalnie kiedy projektujemy silnik, sprawdzamy czy pasuje do samochodu. Kiedy projektowaliśmy silnik dla Volvo S40, upewniliśmy się, czy będzie pasować do samochodu po zderzeniu” mówi Ragnar Crona. Silnik pięciocylindrowy, który zainstalowany jest w Volvo S40, jest na tyle krótki by powstała jak największa strefa zgniotu. W ten sposób nowy silnik do Volvo S40 zapewnia kierowcy większą przestrzeń w przypadku zderzenia czołowego niż to miało miejsce w przypadku wcześniejszych silników Volvo.
Wszystkie elementy, które znajdziemy pod maską Volvo S40, mają swe z góry określone miejsca, które zajmą po zderzeniu. W zorganizowany sposób ułożą się przed strefą zgniotu.
Więcej przestrzeni we wnętrzu
W przypadku zderzenia przekonstruowana kolumna kierownicy złoży się w większym stopniu niż w poprzednich modelach. Pozwala to na zwiększenie przestrzeni wnętrza samochodu po zderzeniu, dzięki czemu pasy i minimalizują siły działające na kierowcę, i zapewniają mu bardziej „miękkie” zatrzymanie.
Bezpieczeństwo nowego Volvo S40
Opatentowana konstrukcja przodu, przeprojektowana komora silnikowa, zastosowanie różnych gatunków stali i przekonstruowana bezpieczna kolumna kierownicy powodują, że Volvo S40 ma bardzo korzystną strefę zgniotu. Rozwiązania te pozwoliły uzyskać podobny poziom bezpieczeństwa nowego Volvo S40 przy zderzeniu czołowym, jak w aktualnie produkowanym modelu Volvo S80, który powszechnie uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych samochodów na rynku. Nie jesteśmy w stanie zmieniać praw fizyki, ale możemy stosować nowe techniki, dzięki którym małe samochody staną się jeszcze bezpieczniejsze.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki: