Bezpieczna łazienka dla seniora
Zachowanie wysokiego poziomu ergonomii staje się priorytetową kwestią przy aranżowaniu pomieszczenia, z którego przyjdzie korzystać osobom mającym problemy z poruszaniem się. Szczególne znaczenie ma to w przypadku czynności higienicznych wykonywanych w łazience. Jak urządzić wnętrze dopasowane do potrzeb seniorów?
O tym, jak istotne jest wdrażanie rozwiązań, które zagwarantują wygodę i swobodę samodzielnego funkcjonowania osobom starszym, świadczy szereg inicjatyw, mających na celu uświadamianie ich potrzeb. Ustanowiony przez ONZ na 1 października Międzynarodowy Dzień Osób Starszych czy obchodzony 20 października Europejski Dzień Seniora – to tylko niektóre z okazji, przypominających o rozwiązaniach zapewniających komfort przedstawicielom tej grupy – zarówno w przestrzeni domowej , jak i publicznej. O ile jednak obiekty ogólnodostępne są zwyczajowo wyposażone w rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z chorobami układu ruchu, o tyle w prywatnych mieszkaniach często mogą napotykać się oni na bariery architektoniczne. Jak zaaranżować łazienkowe wnętrze, by gwarantowało bezpieczeństwo i wygodę?
Komfort bez progów
Podstawową kwestią, o którą należy zadbać, aranżując strefę natryskową jest optymalna ilość miejsca, ułatwiająca zarówno wygodne przygotowanie się do kąpieli, jak i sprawne przeprowadzenie czynności higienicznych w kabinie. Drzwi powinny być na tyle szerokie, by umożliwiały swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim lub przejście przy pomocy chodzika. Warto także, by wnętrze było na tyle przestronne, by z łatwością pomieściło siedzisko, ułatwiające zachowanie równowagi podczas mycia. – W łazienkach, w których priorytetem jest wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, zastosowanie znajdują kabiny typu walk-in, czyli warianty pozbawione brodzika i progów utrudniających swobodne wejście i wyjście – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Otwarta konstrukcja zapewnia komfort poruszania się, a odpowiednio wyprofilowana posadzka eliminuje ryzyko zachlapania podłogi – dodaje ekspert. Aby dodatkowo ułatwić zachowanie równowagi, warto zastanowić się nad wyposażeniem kabiny w specjalne uchwyty ścienne.
Kąpiel w pełni bezpieczna
W przypadku chęci wyposażenia wnętrza w wannę, warto wybrać model z wygodnym siedziskiem ułatwiającym przeprowadzenie zabiegów higienicznych. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Aby ułatwić wejście i wyjście, możemy zamontować dodatkowy uchwyt ścienny. Aranżując tę strefę, warto pamiętać, że uzupełniona o dodatkowe elementy, takie jak natrysk przesuwny i parawan, z powodzeniem może stanowić także funkcjonalną alternatywę dla kabiny prysznicowej.
Leki i akcesoria pod ręką
By ułatwić samodzielne funkcjonowanie osobom starszym, warto tak zaplanować przestrzeń, by zagwarantować im wygodny dostęp do najpotrzebniejszych elementów – takich jak leki, środki pielęgnacji czy kosmetyki. Jednocześnie, należy pamiętać, aby ulokowanie szafek znajdowało się w bezpośrednim zasięgu ręki, dzięki czemu domownik nie będzie zmuszony do schylania się. – Rozwiązaniem polecanym do tego typu wnętrz są szafki przeznaczone do montażu bezpośrednio nad umywalką, których fronty pokryte są taflą lustra – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Umożliwiają one przechowywanie potrzebnych akcesoriów w najbardziej dogodnym miejscu. W zależności od preferencji, możemy wybrać modele pojedyncze lub takie, które są wyposażone nawet w sześć osobnych półek – dodaje ekspert. Ciekawym sprzętem, ułatwiającym porządkowanie przestrzeni, jest także ruchomy przybornik – szafka wyposażona w kółka, umożliwiające dowolną zmianę jej umiejscowienia. Wybierając meble, warto zweryfikować, czy modele są wykonane z odpornych na wilgoć materiałów. W warunkach typowych dla łazienkowych wnętrz dobrze sprawdzają się warianty wykonane z płyt MDF pokrytych akrylem.
Dofinansowanie na zmiany
Warto pamiętać, że urządzenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej lub borykającej się z problemami z poruszaniem się możemy przeprowadzić we wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Likwidacja barier architektonicznych, utrudniających samodzielne funkcjonowanie we wnętrzu, obejmuje adaptację i modernizację pomieszczenia oraz m.in. instalację ułatwiających poruszanie się poręczy, kładzenie posadzki antypoślizgowej czy likwidację progów. Informacji na temat warunków przyznawania dotacji przez PFRON udzielają Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie.
Jak wyposażyć łazienkę dla seniora?
Strefa umywalkowa:
– umywalka z wyprofilowaną przednią krawędzią,
– bateria bezdotykowa lub specjalna z wydłużonym uchwytem,
– wyprofilowany syfon ułatwiający podjechanie do krawędzi ceramiki wózkiem inwalidzkim,
– szafka z lustrem.
Strefa natryskowa:
– kabina walk-in bez progowa,
– bateria natryskowa termostatyczna
– siedzisko lub uchwyty ścienne.
Strefa wannowa:
– wanna z siedziskiem,
– bateria wannowa termostatyczna,
– uchwyty ścienne.
Strefa toaletowa:
– miska sedesowa ze specjalną deską ułatwiająca przeprowadzanie czynności higienicznych,
– uchwyty ścienne.