Data publikacji: 2017-08-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Bezpieczna jazda jesienią okiem Rajdowego Mistrza
Kategoria: LIFESTYLE, Motoryzacja
Bezpieczeństwo – dewiza nieprzerwanie aktualna bez względu na porę roku, czy też na miejsce. W ramach swojej autorskiej kampanii „Bezpieczni za kółkiem” Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team podpowiada, jak radzić sobie z jesienną jazdą.
Bezpieczna jazda jesienią okiem Rajdowego Mistrza
Bezpieczeństwo – dewiza nieprzerwanie aktualna bez względu na porę roku, czy też na miejsce: czy jest to rajd, czy cywilny ruch drogowy. W szczególności istotna, kiedy zmieniają się warunki pogodowe. To właśnie po okresie wakacyjnym, kiedy zaczyna się rok szkolny i dzieci wracają do szkoły, a dorośli do pracy zauważamy pierwsze oznaki jesieni: dni stają się krótsze, szybciej zapada zmrok, częściej występują opady, liście zalegają na mokrych drogach i chodnikach. Wszystko to zmniejsza komfort poruszania się po drogach. W ramach swojej autorskiej kampanii „Bezpieczni za kółkiem” Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team podpowiada, jak radzić sobie z jesienną jazdą.
Zasady zawsze obowiązujące.
Aby zapewnić sobie i swoim pasażerom pełny komfort jazdy i bezpieczeństwo należy zawsze pamiętać o podstawowych zasadach, które nam to zagwarantują. Zadbajmy o bezpieczeństwo i zawsze pamiętajmy o jej podstawowych zasadach! Istotą prawidłowego przygotowania samochodu to przede wszystkim czyste szyby zapewniające dobrą widoczność oraz odpowiednio ustawione lusterka wsteczne i boczne. Ponadto należy pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia w oponach i zawsze mieć ze sobą to piąte – zapasowe. W zależności od wieku i wzrostu dzieci pamiętajmy o fotelikach. „Oczywiście nie możemy zapomnieć o prawidłowym zapinaniu pasów przez wszystkich znajdujących się w pojeździe. Lekceważenie tego niesienie ryzyko utraty swojego życia, jak i pasażerów” – mówi Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.
2. Światła.
Dbanie o odpowiednie ustawienie świateł to jedna z najważniejszych zasad obowiązujących kierowców bez względu na porę roku. Dobrą widoczność gwarantują nie tylko sprawnie funkcjonujące wycieraczki, ale przede wszystkim światła zewnętrzne. To one są jednym z gwarantów zapewniających nam bezpieczeństwo, poruszając się po drogach. W okresie jesiennym dni stają się krótsze, szybciej zmierzcha, dlatego tak istotne jest sprawdzenie stanu wszystkich świateł – ich odpowiednie ustawienie, sprawdzenie żarówek i zadbaniu o czyste obudowy reflektorów. We wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, dlatego też pamiętajmy o widoczności naszych pociech wracających ze szkoły – umieszczenie elementów odblaskowych, czy to na części odzieży poprawi widoczność dzieci na drogach.
3. Pióra wycieraczek i płyn do spryskiwaczy.
Dolewanie płynu do spryskiwaczy, wymiana piór wycieraczek na świeże to czynności, które powinny być wykonywane często i nie mogą być bagatelizowane. Zwłaszcza w okresie jesiennym. Po wakacjach przychodzi moment, gdy dni stają się krótsze i szybciej zachodzi słońce, dlatego wtedy czysta i przejrzysta szyba definitywnie zwiększa nasze szanse na bezpieczne osiągnięcie celu. Co ważne, poprawia także komfort i przyjemność z jazdy. Jesienne dni są również deszczowe, więc sprawne wycieraczki są priorytetem.
4. Bezpieczna odległość.
Jesień kojarzy się z kolorowymi liśćmi, które tworzą barwne krajobrazy. Stanowią one również zagrożenie, w szczególności, kiedy są mokre i zalegają na drodze. Nawierzchnia staje się bardzo śliska. Należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość oraz zachować bezpieczną odległość między samochodami. Przede wszystkim musimy ją dostosować do warunków panujących na drodze. Inna będzie przy słonecznej pogodzie na suchym asfalcie, a inna w trakcie deszczu na śliskiej nawierzchni. W przypadku dni słonecznych to odległość odpowiadająca minimum 3 sekundom jazdy z daną prędkością do kolejnego auta, a w trakcie dni deszczowych przynajmniej dwukrotnie większa.
5. Temperatura.
Dni stają się coraz chłodniejsze. Zaczynamy ogrzewać samochód, a na zewnątrz panuje wilgoć, powietrze jest chłodniejsze. Zaczyna występować duża różnica temperatur. Dlatego też powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz samochodu, tak aby zapobiec parowaniu szyb. Wewnątrz samochodu powinniśmy utrzymać temperaturę ok. 18 stopni. Zbyt wysoka może przyczynić się do wywołania uczucia senności, a w najgorszym przypadku zaśnięcia i tragedii.
***
Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, dwukrotny Rajdowy Mistrz Europy 2015 i 2016 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013.
Kontakt do Biura Prasowego Kajetana Kajetanowicza:
Gabriel Borowy
Rzecznik Prasowy
Kajetana Kajetanowicza
Tel. 734 411 066
Marta Winiarek-Miętus
tel. 601 145 133
Dominik Desperak
tel. 531 676 595
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Motoryzacja